ABD: Türkiye’nin Suriye’ye operasyonundan telaşlıyız

Türk ordusu, geçmişte Suriye’nin kuzeyine düzenlediği başarılı harekatlarla “terör koridoru” planlarını bozdu. Bölge teröristlerden arındırılırken, sivil halk tekrar huzurlu bir ortama kavuşturuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem Türkiye’ye hem de Suriye’nin kuzeyinde oluşturulan inançlı bölgelere yönelik akın teşebbüslerine işaret ederek, yeni operasyon sinyali verdi.

Ankara’nın kararlı iletisi, ABD’de yankı uyandırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, operasyondan “endişeli” olduklarını söyledi.

ABD: Derin kaygı duyuyoruz

Price, düzenlediği basın toplantısında, “Suriye’nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlere ve bilhassa buradaki sivil nüfus üzerindeki tesirine ait raporlar ve tartışmalar konusunda derin tasa duyuyoruz.” dedi.

“Türkiye’nin güvenlik tasalarının farkındayız lakin…”

“Türkiye’nin güney sonundaki yasal güvenlik tasalarının farkındayız” diyen Price, “Ancak rastgele bir yeni operasyon, bölgesel istikrarı daha da zayıflatır, ABD güçlerini ve koalisyonun DEAŞ’a karşı çabasını riske atar.” savında bulundu.

Erdoğan: Hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz operasyonlar başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Güney sonlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da atmaya başlıyoruz.” demişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet güçleri ve istihbarat ünitelerinin, hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz kelam konusu operasyonların başlayacağını lisana getiren Erdoğan, “Perşembe günü yapılacak Ulusal Güvenlik Konseyi toplantımızda kararlarımızı alacağız.” biçiminde konuşmuştu.

Operasyonu amaç aldılar: Kınıyoruz

Öte yandan Türkiye’den Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarını durdurmasını beklediklerini aktaran Price, “Gerginliğin tırmandırılmasını kınıyoruz. Mevcut ateşkesin korunmasını destekliyoruz.” diye ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*