Adana’da kebapçıların sıcakla imtihanı sıkıntı geçiyor

Hava sıcaklıkları tüm yurtta tesirli olurken güney bölgelerinde bir öteki kavuruyor.

Adana’da öğlenleri güneş doruktayken boğucu sıcaklıktan kaçan halk, sokakları terk ederken kebapçılar ateşin karşısındaki şiddetli mesailerine devam ediyor.

Adana’da nemden nefes almak bile zor

Türkiye’nin en sıcak vilayetlerinden olan öğlen saatlerinde sokakların neredeyse boş kaldığı, yüksek nem yüzünden nefes bile alınmakta zorlanılan Adana’da, kebap ustaları 60 dereceyi bulan sıcaklıkta çalışıyor.

Ocak başında sıcaklık 60 derece

İHA’nın haberine nazaran Adana’da hava sıcaklığı gün içerisinde termometrelerde 45-47 dereceyi bulurken kebap ustaları da ocak başındaki sıcaklıkla birlikte yaklaşık 60 derecede zahmetle çalışıyor.

Mangal 17 saat harlı harlı yanıyor

Sabah 07.00’de yanan mangal, gece 00.00’a kadar sönmüyor. Günde yüzlerce porsiyon kebap pişiren ustalarda iki vardiya halinde en az 8 saat mangalın başında kalıp ter döküyor.

“En az 60 derecede çalışıyoruz”

Kebapçı Uğur Aydın, sıcağa alıştıklarını ve işlerini severek yaptıklarını belirtti. Aydın, “Yaz mevsiminde Adana denildi mi akla sıcak hava geliyor. Dışarıda 45 derece hissediliyor. Biz burada ocak başında ise en az 60 derecede çalışıyoruz. Aşk ile yaptığımız için çok zorlanmıyoruz ancak yeniden de sıcak hava bizleri etkiliyor.” diye konuştu.

Ustalar ocakta sırayla çalışıyor

Ocak başına klima takamadıklarını aktaran Uğur Aydın, “Personel sayımız fazla olduğu için herkes ocakta dinlenerek çalışıyor. Oraya klima yahut vantilatör taktıramıyorum. O vakit da sıcak ve soğuk değişimi nedeniyle hasta olunma ihtimali yüksek. Çalışanların sıhhatini tehlikeye atmış olurum.” dedi.

“Bazıları ocak başında baygınlık geçiriyor”

Kebap ustası Mustafa Keser ise birtakım bireylerin ocak başında baygınlık geçirdiğini söyleyerek, “Burada herkes çalışamaz. Beden direnci gerekir. Birtakım bireyler gelip baygınlık geçirerek geri gidiyor. Bizler ekmek parası için çalışıyoruz. İşimizi de seviyoruz.” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*