Artan olaylar sonrası Bilim Şurası Üyesi Kayıpmaz’dan ikaz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı değerlendirmede son devirlerde artan Covid-19 hadiselerine dikkat çekti. Bilim Konseyi Üyesi Kayıpmaz, artan olay sayılarının hastane yatışlarını etkileyecek seviyede olmadığını, lakin kişisel önlemlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Artık kişisel tedbirlerin ön planda olduğu bir süreçteyiz”
Son periyotlarda dünya genelinde Covid-19’un BA4 ve BA5 alt varyantlarının baskın bir hale geldiği ve bu varyantların dolanımda olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kayıpmaz, “Dünya geneline baktığımızda şu anda dünyada gündemde olan varyantların BA4 ve BA5 varyantları olduğunu biliyoruz. Gün geçtikçe ve ülkelerdeki kısıtlamalar ortadan kalktıkça bu varyantların daha hakim olmaya başladığını gördük. Dünya genelinde hiçbir ülkenin, bir pandemiyi sonsuza kadar kapatmalarla, kısıtlamalarla yürütme bahtı olmadığı için tedbirler yavaş yavaş dünya genelinde gevşetilmişti. Ancak artık tedbirler gevşetilirken de risk kümesinde yer alan şahısların kendilerine kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor. Artık ferdî tedbirlerin ön planda olduğu bir süreçteyiz. Ferdi tedbirler derken de ferdî kollayıcı maske kullanımı, öteki bireyler ile bilhassa kalabalık ortamlarda fizikî aralığın korunması, kapalı ve berbat havalandırılmış ortamlarda uzun mühlet bulunulmaması ve bu ortamların sık sık havalandırılması birinci başta sayabileceklerimiz” sözlerini kullandı.

“Belirti gösteren şahısların maske takmasını bilhassa öneriyoruz”
Covid-19 ile çabada toplumsal bir kısıtlamadan daha çok ferdî tedbirlerin ön planda olduğu bir periyoda geçildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Kayıpmaz, “Şunu bilhassa belirtelim. Bu süreçte belirti gösteren şahısların mümkünse kendini toplumsal hayattan izole etmesinde yarar var. Toplu taşıma araçlarına binmeleri gerekiyorsa, işyerlerinde çalışmaları gerekiyorsa onların da kesinlikle maske takarak, kendilerini başka bireylerden izole etmelerinde büyük fayda var. Öbür bireyleri de bu halde korumuş olacaklar. Belirti gösteren bireylerin maske takmasını bilhassa öneriyoruz. Açık havada bir maske kullanımına, sakin yerlerde ise tabi ki gerek yok. Lakin ne vakit ki kapalı ortamdayız, örnek vermek gerekirse meskende risk kümesinden olan bireyler ile yaşıyorsak, onlara da dikkat ederek kapalı ortamlarda en azından maskelerimizi takmamızda yarar var. Yahut risk kümesinde bir bireyiz, toplu yaşantıya katılmamız gerekiyor, kapalı bir ortama gireceğiz, oralarda da yeniden maske takmak hastalığın yayılmasını önlemek açısından bize bir esirgeyici olacak” formunda konuştu.

“Vaka sayılarında son devirde bir artış var, ancak bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil”

Hastalığın hafif ve ayakta atlatılması noktasında aşıların hala en değerli yardımcı olduğunun altını çizen Kayıpmaz, bu noktada da vatandaşların şayet vakti gelmiş ise hatırlatma doz aşılarını olmasını tavsiye etti. Bilim Heyeti Üyesi Kayıpmaz şunları kaydetti:

“Burada toplumsal bir yasaktan ya da kısıtlamadan bahsetmeksizin, kişisel olarak şayet risk faktörünüz varsa yahut sizin ferdi olarak bir belirtiniz varsa, maske takarak kendinizi ve etrafınızdaki insanları müdafaanız şu an için en ön plana çıkan kollayıcı faktör. Bunun dışında da vakti geldiğinde size tanımlanmış olan hatırlatma dozlarını kesinlikle olmanız, hastalığı çok daha hafif, acil servislere, ağır bakımlara gereksinim duymadan atlatmanızı sağlayacak. Evet olay sayılarında son periyotta bir artış var. Ancak bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil. Yani hastanelerin yataklı servislerine yahut ağır bakımlarına duyulan muhtaçlık manasında bir kahır yok. Fakat unutmayalım ki hafif atlatsalar bile olumlu olan bireylerin izolasyona dikkat etmeleri gerekiyor. Zira bir arada yaşadıkları bireyler bağışıklık meseleleri olan bireyler olabilir, kronik hastalıkları olan bireyler olabilir. İşte onları muhafaza manasında da izolasyona kesinlikle dikkat etmeliler.”

“Kurban Bayramı’nda bilhassa risk kümesinde yer alan, bağışıklık sistemi baskılanmış rastgele bir kişiyi ziyarete gidiyorsanız en azından maskenizi takın”

Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilecek ziyaretler sırasında da ferdî tedbirlere bilhassa dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kayıpmaz, “Kurban Bayramı’nda bilhassa risk kümesinde yer alan, bağışıklık sistemi baskılanmış rastgele bir kişiyi ziyarete gidiyorsanız; toplu yaşanılan bir yerden yahut toplu taşımadan çıkıp ziyarete gidiyorsanız, kesinlikle en azından maskenizi takın ki, büyüklerimizi, kronik hastalığı olan ve bağışıklık sorunu olan şahısları bu hastalıktan koruyalım. Onların yanına gidiyorken mümkün epeyce maskemizi takmalıyız. Kapalı ortamları havalandırmalıyız. Çok uzun mühlet vakit geçirmemeliyiz ki büyüklerimizi ve risk kümesinde yer alan şahısları koruyabilelim” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*