Avustralya’da örümcek zehrinden kalp krizi ilacı geliştirildi

Queensland Üniversitesi (UQ)

Queensland Üniversitesi Moleküler Biyobilim Enstitüsü Profesörü Glenn King, araştırma hakkında, “Aklımda felç için faydalı olacağını düşündüğümüz muhakkak bir ilaç maksadı vardı ve bu iyon kanalında yer alıyordu. Zehirlerin bu iyon kanallarının aktivitesini ayarlayan en varlıklı molekül kaynağı olduğu ortaya çıktı, böylelikle dünyanın en büyüğü olan zehir koleksiyonumuza bakmaya başladık. Şaşırtan bir formda, en başarılı olan molekül lokal bir örümceğin zehrinden çıktı. K’gari huni yuvalı örümceği, saflaştırabildiğimiz ve bu iyon kanalının en güzel küçük molekül inhibitöründen yaklaşık 50.000 kat daha güçlü olduğunu gösterebildiğimiz mükemmel bir moleküle sahipti” dedi.

UQ Baş Araştırma Vazifelisi Doçent Mark Smythe, geliştirdikleri ilacın kalp krizi ya da inmeden kaynaklanan geri dönüşümü bulunmayan hücre hasarını tedbire yeteneğine sahip dünyadaki birinci ilaç olacağını söz etti.

Smythe “Kalp, kalp krizi sırasında ölen kas hücrelerini tekrar üretemez; bu nedenle bu ziyanlar kalıcı hasar bırakır ve kalp yetmezliğine, engelli olma durumuna ve hayat kalitesinde düşüşe yol açabilir” dedi.

Aday ilaç, Avustralya’nın en zehirli örümceklerinden biri olan huni yuvalı K’gari örümceğinin zehrinden üretildi. Şu anda IB001 olarak isimlendirilen ilaç, bir kalp krizi ya da inme sırasında vücudun gönderdiği ve kalp hücrelerinin ölmesine yol açan sinyali bloke ederek çalışıyor. 

Tedavinin, Avustralya’nın kırsal bölgelerinde yaşayan, sıhhat kuruluşlarına ulaşmanın vakit alacağı bölgelerdeki inme ya da kalp krizi hadiselerini tedavi etmek için bilhassa faydalı olacağı düşünülüyor.   

Aday ilacın araştırmacılarından Nathan Palpant, “Bu, birinci müdahalede bulunanın, bir kalp krizi ya da inme geçirdiği düşünülen bir hastayla karşılaştığında sahiden en erken evrede verebileceği bir ilaç […] (Şu anda) tabiplerin bu cins hasarların daha en baştan oluşmasını önlemesini sağlayacak bir ilaç bulunmuyor” dedi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*