Bakan Nebati açıkladı: Dar gelirliler için iki yeni proje geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati NTV canlı yayınında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları:

(Dar gelirliler için düzenleme hazırlığı) Dar gelirlilere 2002’de 1,6 milyar lira dayanak veriliyordu, bugün 145 milyar lirayı aştı. Bütçe içindeki hissesi 1,3’den 5,1’e çıktı. Doğalgaz ve elektrik fiyatlarının artması dayanak muhtaçlığı hissettirdi. 4 milyon haneye dayanak veriyoruz. Dünyada en çok hanehalkını doğalgaz konusunda destekleyen ülkelerin başında geliyoruz. 

DAR GELİRLİLER İÇİN İKİ YENİ PROJE

Doğalgazda hanelere sağladığımız dayanak yüzde 82’yi aştı, önümüzdeki devirde de bunlara yönelik adım atılacak. Konut fiyatlarında ve kirada olağanlaşma gelmeye başladı. Dar gelirliler için iki yeni dayanak (İcra, haciz ve konut desteği) için çalışmalar tamamlandı, yakında açıklanacak. 

TİCARİ KREDİLERE FAİZ SINIRI

Bu adım ile faizlerde gerileme hedeflendi. 2021’in 20 Aralık’ında Türkiye İktisat Modeli açıklandı. Atılan adımların ve en son cuma günü alınan önlemlerin bir ortada düşünülerek yola çıkılması lazım. Merkez Bankası ile ticari kredi faiz oranlarında makas açılmış durumda. Yüzde 23’e kadar faiz oranlarını kullanan finansal dal karşılık ayırmasına gerek yok. Yüzde 23’ü aşarsa yüzde 20’lik bir mecburî karşılık var. Yüzde 29’u aşarsan yüzde 90’lık yeni bir menkul değer koyacaksın. İki ve 10 yıllık tahvil faizlerinde tarihi düşüş trendini yakalamış olduk. Menkul değerlere olan gereksinimle hazinenin borçlanma oranı düşmüş oluyor. 

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*