Bilimsel araştırma: Disleksik beşerler yaratıcılık gerektiren alanlarda düzgünler

Araştırmalar, disleksi rahatsızlığının, insanların evrimsel olarak hayatta kalmasına yardımcı olduğuna işaret ediyor.

Kişinin okuma ve yazma ile işlevlerinin olumsuz etkilendiği nörolojik bir rahatsızlık olan disleksi, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Pablo Picasso ve Sir Stephen Hawking de dahil olmak üzere tarihin en büyük beyinlerinden kimilerini etkiledi.

Bu liste, milyar dolarlık şirketler kuran Sir Richard Branson ve Steve Jobs üzere girişimcileri, Walt Disney, John Lennon, Keira Knightley üzere yaratıcı isimleri de içeriyor.

Newsweek’in haberine nazaran, artık bilim insanları, disleksisi olan bireylerin, insanlığın hayatta kalmasını sağlayan özel maharetlere sahip olduğunu keşfettiler.

OKUMA VE YAZMA KARŞISINDA BİLİMSEL BİR DEĞİŞ TOKUŞ

Frontiers in Psychology mecmuasında yayınlanan bulgular için, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Helen Taylor, “Bu araştırma, disleksi olan bireylerin bilişsel güçlerini daha âlâ anlamamıza yardımcı olacak yeni bir çerçeve önermektedir.”

“Disleksisi olan bireylerin yaşadığı zorluk alanlarının, yeni bilgilerin keşfedilmesi ile mevcut bilgilerin kullanılması ortasındaki bilişsel bir değiş tokuştan kaynaklandığına inanıyoruz.”

“Bunun zıddı, keşif, icat ve yaratıcılık üzere belli alanlarda gözlemlenen gelişmiş yetenekleri açıklayabilen keşifçi bir önyargıdır” dedi.

YARATICILIK GEREKTİREN ALANLARDA İYİLER

Disleksi, ülke, kültür ve dünya bölgesinden bağımsız olarak genel nüfusun yüzde 20’sine kadar bulunur.

Çalışma, insanların farklı lakin destekleyici bilgi sürece yollarında uzmanlaşmak üzere evrimleştiğini öne süren “tamamlayıcı biliş” ismi verilen bir evrim teorisine dayanıyor.

Teori, yeni bilginin keşfi ile mevcut bilginin kullanılması ortasındaki âlâ bilinen bir değiş tokuştan kaynaklanıyor.

Örneğin, sahip olduğunuz tüm yiyecekleri yerseniz, hepsi bittiğinde açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Lakin tüm vaktinizi yiyecek aramak için harcarsanız, boşa harcamanıza gerek olmayan enerjiyi boşa harcarsınız.

Dr. Taylor, “Bu takas göz önüne alındığında, disleksili şahısların okuma ve yazma üzere sömürü ile ilgili misyonlarda neden zorluk yaşadıklarını açıklamaya yardımcı olabilir.”

“Ayrıca disleksisi olan şahısların sanat, mimarlık, mühendislik ve girişimcilik üzere keşifle ilgili yetenekler gerektiren belli mesleklere yönelmelerinin nedenini de açıklayabilir” dedi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*