BM’den ateşkes açıklaması: Memnuniyetle karşılıyoruz

BM Genel Sekreter sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Genel Sekreterin, Gazze’deki hava akınları ve İsrail’e atılan roketler nedeniyle ortalarında çocukların da bulunduğu can kaybı ve yaralanmalardan derin hüzün duyduğu kaydedildi.

Açıklamada, şiddet mağdurlarına ve yakınlarına en derin taziyelerin iletildiği belirtilerek, bölgedeki düşmanlıkların insani bir acil duruma neden olduğuna dikkat çekildi.

Gazze’ye geçişlerin kapatıldığı ve elektrik kesintilerinin temel tesisleri etkilediğine işaret edilen açıklamada, yüzlerce bina ve konutun yıkıldığı yahut hasar gördüğü, binlerce Filistinlinin evsiz kaldığı vurgulandı.

Açıklamada, ateşkesteki uğraşlarından dolayı Mısır takdir edilirken, Guterres‘in tüm tarafları ateşkese uymaya çağırarak, “Yalnızca müzakere edilmiş, sürdürülebilir bir siyasi tahlil, bu yıkıcı şiddet döngülerini kesin olarak sona erdirecek ve hem Filistinliler hem de İsrailliler için barışçıl bir geleceğe yol açacaktır” değerlendirmesinde bulunduğuna yer verildi.

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi ortasında Mısır’ın orta buluculuğuyla varılan ateşkesin, dün mahallî saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girdiği duyurulmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*