Canan Karatay’ın meslekten süreksiz men kararı söz özgürlüğünün ihlali sayıldı

Anayasa Mahkemesi (AYM), İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay hakkındaki ‘meslekten süreksiz alıkoyma’ kararını tabir özgürlüğü ihlali saydı.

Canan Karatay, 2014 ve 2015 yıllarında katıldığı televizyon programlarında gebelere şeker yükleme testi yapılmamasının, anne karnındaki bebeklere ziyan verdiğini söylemiş ve yapan hekimleri da eleştirmişti.

Karatay’ın tenkidinin akabinde İstanbul Tabip Odası, Karatay hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturma sonucunda Karatay’a 15 gün mühletle süreksiz olarak meslekten men cezası verildi. Olay sonrası Canan Karatay, AYM’ye kişisel müracaatta bulundu.

AYM, kararında anayasanın 26’ncı hususuna nazaran herkesin söz özgürlüğünün bulunduğunu, bunun lakin kanunda belirtilen kaidelerde sonlandırılabileceğini, Karatay’ın açıklamaları nedeniyle cezalandırılmasının da tabir özgürlüğüne müdahale manası taşıdığını açıkladı. Mahkeme, tekrar yargılama yapılmak üzere kararın Ankara 12. Yönetim Mahkemesine gönderilmesini de kararlaştırdı. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*