CHP’de Erdoğdu krizi: Beklenti ‘istifa’ istikametinde

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun toplumsal medyaya düşen konuşma kayıtları sonrasında gözlerin çevrildiği CHP idaresinden, “Kendisi ve partimiz için en yanlışsız kararı verecek” açıklaması geldi. Parti sözcüsü Faik Öztrak’ın yaptığı bu açıklama, parti kulislerinde “istifa çağrısı” olarak yorumlanıyor. Erdoğdu’nun da yakın etrafı ile yaptığı görüşmelerde, “partim ne isterse gereğini yaparım” diyerek istifa bildirisi verdiği belirtiliyor.

Erdoğdu’nun eski eşi Özge Pomen, “Özge” ismiyle açtığı Twitter hesabından, Cumartesi gecesi bir manzara kaydı paylaştı. Kayıtlarda Erdoğdu’nun, yeni eşi Yüksek Disiplin Konseyi (YDK) Üyesi Tuba Torun’un Parti Meclis’ine girmesi için Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile tekraren konuştuğunu söylediği duyuluyor. Erdoğdu, eski eşinin yayımladığı kayıt nedeniyle toplumsal medya hesabından özür diledi.

Aynı hesaptan paylaşılan bir öteki ses kaydında ise Erdoğdu’nun yeni eşi Tuba Torun’un, eski eşi Özge Pomen ile görüşmesi yer alıyor. Torun’un bu görüşmede, parti idaresine girememesine “dolarla vekil oluyorlar” diye reaksiyon göstermesi toplumsal medyada “siyasi etik” tartışmasıyla da gündem oldu ve istifa davetleri yapıldı.

AKP’NİN DE GÜNDEMİNDE: TBMM LİDERİ’NE MİSYON ÇAĞRISI

AKP Küme Başkanvekili Bülent Turan da toplumsal medya hesabından, Torun’un “dolarla vekil oluyorlar” kelamlarının tüm CHP kümesini “zan altında” bırakacağını savundu; TBMM Lideri Mustafa Şentop’a davet yaptı:

“Bu itirafla CHP idaresinin ehliyetten, liyakatten, kendi tabirleriyle ‘örgütten’ ne anladıklarını görmüş olduk. Meclis Liderimiz Mustafa Sentop’u vazifeye davet ediyorum. Gerekli araştırmalar yapılmalı ve CHP Kümesi bu ağır ithamdan kurtulmalı ya da ilgililer cezalandırılmalı.”

ÖZTRAK: EN YANLIŞSIZ KARARI VERECEĞİNE İNANIYORUZ

Erdoğdu ve eşi ile ilgili tartışmalar sürerken, disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği konusunda gözlerin çevrildiği CHP idaresinden bu istikamette bir karar çıkmadı.

Parti kaynakları, Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan Merkez İdare Şurası’nda da Erdoğdu konusunun gündeme gelmediğini söz ediyor. Fakat MYK toplantısı sürerken açıklama yapan Parti Sözcüsü Faik Öztrak, gazetecilerin Erdoğdu’nun toplumsal medyaya düşen kayıtları ile ilgili görüşünün sorulması üzerine, “Sayın Erdoğdu’nun kendisi ve partimiz açısından en gerçek kararı vereceğine inanıyoruz” kelamlarıyla partisinin tavrını açıkladı.

CHP’de bu açıklama, Erdoğduya yönelik “istifa çağrısı” olarak yorumlandı. Kulislere yansıyan bilgilere nazaran Erdoğdu ile Kılıçdaroğlu ortasında rastgele bir görüşme olmadı ve olması da beklenmiyor. Parti kulislerinde, Öztrak’ın açıklamasının bir manada “Kılıçdaroğlu’nun da görüşü” olduğu belirtilerek, bunun aslında açık bir istifa daveti olduğu ve Erdoğdu ile eşinin “gereğini yapmaları” beklentisi lisana getiriliyor.

PARTİ KARARINA UYACAK MI?

Erdoğdu’nun da yakın etrafı ile yaptığı görüşmelerde, “partim ne isterse gereğini yaparım” diyerek istifa bildirisi verdiği belirtiliyor.

Erdoğdu, Halk TV muharriri İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamada, şimdi sağlıklı karar verecek durumda olmadığını belirterek istifanın kendisi için “aday olmamak” olduğunu belirtmiş ve hiçbir vazifeye aday olmayacağını açıklamıştı:

“Hiçbir şeye aday değilim, hiçbir misyon talebim yok. Genel Lider yahut parti idaresi sıkıntı durumda bıraktığımı düşünürse çabucak, o mevzuda çekincem yok ancak şu an sağlıklı karar verecek durumda değilim zira Tuba’nın durumu da çok makûs.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*