Çiftçiler açıklama bekliyor: Ukrayna mısırını ne emelle, kim getirdi

Mısır hasadı başladı. Maliyetin 4.70’TL’ye çıktığını açıklayan Adana Çiftçiler Birliği Lideri Memnun Hakikat, “TMO’nun erken fiyat açıklayarak müdahale etmesini bekliyoruz” dedi. Gerçek, hasat periyodunda Ukrayna’dan gelen mısırla ilgili açıklama beklediklerini de duyurdu.

Yem, yağ, glikoz, pet şişe üzere birçok kıymetli endüstrinin hammaddesi olan mısırın hasadı Adana’da başladı. Adana Çiftçiler Birliği Lideri Keyifli Yanlışsız, üreticilerimizden aldıkları bilgiler ışığında mısır maliyet tablosunu çıkardı, çiftçimizin fiyat beklentisini açıkladı.

Türkiye yaklaşık 8.5 milyon tonluk mısır gereksiniminin 6-6.5 milyon tonunu yerli üretimle karşıladığını hatırlatan Lider Memnun Hakikat, “Sulanabilen topraklarımızda yurdun her bölgesinde ekim imkanı olan mısır fiyatları kış aylarında dünya fiyatlarıyla paralel olarak 7 TL’ye kadar yükselmişken, pandemi tesirinin azalması ve Ukrayna tahılının dünya pazarına girmesiyle düşmeye başladı” dedi.

“GÜBRE VE MAZOTUN EN DEĞERLİ PERİYODUNDA EKİLDİ”

Doğru şöyle konuştu:

“Ülkemizde gübre ve mazotun en değerli periyodunda ekimi yapılan mısır maliyetleri ve randımanı ile tarla kiraları her bölgeye nazaran değişse de çiftçimizin beklentisi şu anda piyasada oluşan 5-5.5 TL’lik fiyatın arttırılması istikametindedir.

Adana Çiftçiler Birliği Keyifli Doğru

Bu nedenle de geçen sene fiyat açıklamadan özgür piyasanın takibini istediğimiz mısırda bu yıl TMO’nun erken fiyat açıklayarak piyasalara alım istikametinde müdahale etmesini bekliyoruz.

“HASAT VAKTİ NE HEDEFLE İTHAL EDİLDİ” 

Adana Çiftçiler Birliği Lideri Memnun Hakikat Ukrayna’yla ilgili değerli bir gelişmeyi de  şöyle gündeme getirdi:

“Ayrıca mısır çiftçimizin hasat periyodunda piyasasının bozulmaması için, limanlarımıza gelen Ukrayna mısırının ne emelle ve hangi firmalar tarafından ithal edildiğinin de açıklanması gerekmektedir.”

MISIRIN MALİYETİ 4.70’E ÇIKTI

Adana Çiftçiler Birliği’nin hazırladığı rapora nazaran bir kilogram mısırın maliyeti 4.70 TL’yi buldu. Birlik 6.57 fiyat beklediklerini açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*