Çin, BRICS kümesinin genişletilmesi teklifinde bulundu

Çin’in devir başkanlığı yürüttüğü kümenin çevrim içi düzenlenen dışişleri bakanları toplantısının akabinde yapılan açıklamada, Pekin’in teklifinin öteki ülkeler tarafından desteklendiği bildirildi.

Açıklamada hangi ülkelerin yeni üyeler ortasında yer alabileceğine dair bilgi verilmezken bu mevzuda unsur, standart ve prosedürlerin belirlenmesi gereğinin altı çizildi.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin tarafından 2009’da oluşturulan kümeye 2010’da Güney Afrika katılmış, o vakitten bu yana yeni üye alınmamıştı.

Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez, bu yılın başında ülkesinin kümeye katılmak istediğini açıklamıştı. Öte yandan Asya-Pasifik bölgesinde Endonezya’nın da muhtemel bir aday olabileceği bedellendiriliyor.

“Yükselen ekonomileri” bir ortaya getirmeyi amaçlayan küme, ayrıyeten “BRICS ARTI” diyaloğu kapsamında Kazakistan, Suudi Arabistan, Arjantin, Mısır, Endonezya, Nijerya, Senegal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland’ın dışişleri bakanları ve temsilcilerinin katıldığı başka bir toplantı yaptı.

UKRAYNA KONUSUNDA “BAĞIMSIZ TAVIR” DAVETİ

Çin’in moderatörlüğünde düzenlenen çevrim içi toplantı, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana düzenlenen birinci üst seviye BRICS buluşması oldu.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, toplantıda yaptığı açıklamada, barış görüşmeleri daveti yaparken, Batılı ülkeleri Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar ve Ukrayna’ya silah satışı nedeniyle eleştirdi.

Vang, Çin’in memleketler arası ekonomik ve mali iş birliğinin silah olarak kullanılmasına ve ülkelerin uyuşmazlıklarda taraf olmaya zorlanmasına karşı olduğunu vurgulayarak, BRICS ülkelerine Ukrayna konusunda “bağımsız ve adil hal alma” davetinde bulundu.

Birtakım ülkelerin kendi küçük bahçelerini yaratarak dünyada paralel bir sistem yaratmaya çalıştığını, bu durumun gelişmekte olan ülkelerin hareket alanını ve kaynaklara erişimini sınırladığına işaret eden Vang, BRICS ülkelerinin tek taraflı yaptırımlara ve yargı yetkisinin hudut çok kullanılmasına karşı çıkması gerektiğini vurguladı.

BRICS ülkelerinden Çin, Hindistan ve Güney Afrika, Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nin Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınlarını kınayan karar tasarısı için çekimser oy kullanırken, Brezilya tasarıyı desteklemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*