Çin yasak dinlemiyor! Bitcoin madenciliği şaha kalktı!

Çin, bir yıl önce faaliyeti tamamen yasaklamasına rağmen, Bitcoin madenciliği için kilit bir merkez olarak tekrar geri döndü. Çin’in yeraltı Bitcoin madenciliği operasyonlarının yasağa rağmen geliştiğini gösteriyor!

Çin yasak dinlemiyor! Bitcoin madenciliği şaha kalktı!

Daha önce Çin, Bitcoin madenciliği için önemli bir merkezdi. Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından 17 Mayıs Salı günü yayınlanan istatistiklere göre, South China Morning Post tarafından bildirildiği üzere, bir kez daha önemli bir oyuncu olarak yeniden ortaya çıktı.

Çin’den gelen trafik, geçen yılın Eylül ayından, Ocak ayına kadar Bitcoin’in toplam hash oranının yaklaşık %20’sine katkıda bulundu. Temmuz ayındaki veriler, geçen yılın Mayıs ayında çıkarılan madencilik yasağının bir sonucu olarak faaliyetin sıfıra düştüğünü ortaya koydu.

Ancak istatistiklere göre, Çin’deki madencilik faaliyeti geçen yıl hızlı bir toparlanma kaydetti. Ağustos ayında Çin’den neredeyse hiç aktivite göstermedikten sonra, ertesi ay Bitcoin hash oranı %22,3’üne geri döndü ve %27,7 olan Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen ardında yer aldı.

Veriler, önemli bir yeraltı madenciliği faaliyetini gösteriyor

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI), CCAF’nin düzenli olarak ortaya koyduğu ve ortak madencilik havuzları tarafından sağlanan coğrafi konum verileri kullanılarak derlendiği bir şeydir.

CCAF yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Özellikle veriler, “ülkede önemli bir yeraltı madenciliği faaliyetinin oluştuğunu kuvvetle göstermektedir. Şebekeden bağımsız elektriğe erişim ve coğrafi olarak dağınık küçük ölçekli operasyonlar mevcut. Bu durum, yeraltı madencilerinin operasyonlarını yetkililerden gizlemek ve yasağı aşmak için kullandıkları başlıca çözümler arasında yer alıyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*