Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz’da 15 dakika daha kalsaydık bu kardeşiniz burada yoktu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki Adnan Menderes Kongre Merkezi’nde 27 Mayıs Darbesi’nin 62. yılı vesilesiyle düzenlenen “Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor” temalı anma programında konuşuyor.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

İsimleri milletimizin hafızasına şehit olarak yazılan Menderes, Polatkan ve Güçlü’yü rahmetle yad ediyorum. Düzmece mahkemelerle bu yeri utanç ve zulüm adasına çevirenleri de burada lanetle anıyorum.

Milletimiz Yassıada zulmüne imza atanları da asla affetmeyecektir. Yassıada milletimiz tarafından yıllarca Yaslıada olarak isimlendirilmiştir. Burada işlenen hukuk cinayetleri insanımızın zihninde çok derin yaralar açmışlardır. Bu adanın seçilmişler için tehdit kaynağı olarak hafızalara kazınmasını istemişlerdir. Türk demokrasisine birinci hançerin saplandığı 27 Mayıs’tan beri Yassıada demokrasinin kılıcı üzere ulusal iradenin zirvesinde sallanmaya devam etti.

“MENDERES’İN FOTOĞRAFI BİZİM ÖNÜMÜZE KONDU”

Menderes’in idam sehpasındaki o fotoğrafı siyasetçilere ayar vermek için daima gündemde tutuldu. Yassıada’nın karanlık gölgesi on yıllar boyunca sivil siyasetin önünden hiç kalkmadı. O fotoğraf bizim de önümüze kondu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan itibaren millet iradesine çöreklenmiş çevrelerin tehditlerine maruz kaldık. O fotoğraf üzerinden pek çok defa sindirilmek istendik. ‘Sonu Menderes’e benzemesin’ diyerek aba altından sopa gösteren siyasetçi müsveddelerini gördük. Ellerinin altında ne kadar yılan, hain varsa hepsini üzerimize saldılar. Hiçbirine eyvallah etmedik. Kefenimizi giyerek çıktığımız kutlu seyahatte tehditlere, şantajlara asla boyun eğmedik.

“15 DAKİKA KALMIŞ OLSAYDIK BU KARDEŞİNİZ BURADA YOKTU”

15 Temmuz’da daveti yaptık. 15 dakika daha kalmış olsaydık bu kardeşiniz tahminen burada yoktu. Orada telefonla yaptığımız anonsla 10 binler Atatürk Havalimanı’na geldi. Bay Kemal ise FETÖ’nün oradaki düzenlemesi ile tankların ortasından kaçarak Bakırköy Belediye Lideri’nin meskenine gitti.

Biz Erol Olçok üzere yol arkadaşlarımızı şehit verdik. Darbe gecesinden evvel ‘Tankın üzerine birinci ben çıkarım’ diyordu. Tankları görünce kuyruğunu kıstırıp kaçan CHP’nin başındaki zata karşın bu ülkeyi FETÖ’cü alçaklara teslim etmedik. Bu adam şu anda da birebir mı? Birebir. Şu andaki açıklamaları 15 Temmuz gecesinin gibisi sözler. 15 Temmuz gecesi millet can kaygısındayken Bay Kemal’in tatlı canını kurtarmak ismine da kimlerle ne pazarlıklar yaptığı da ortaya çıkacaktır. Gündemde seçim yokken ‘Temmuz’da başbakan olacağım’ diye ortalıkta dolananların da foyaları ortaya dökülecek.

“YASSIADA, YASLIADA AKABİNDE DA DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI OLDU”

Bu adanın her bir taşına sinmiş vesayetçi zihniyetin izlerini de ortadan kaldırmaya çalıştık. Yassıada, Yaslıada akabinde da Demokrasi ve Özgürlükler Adası oldu. Burada orta öğretimden üniversitelerimize bilhassa hukuk fakültesi öğrencilerinin stajlarını çok farklı formda yapmalarını istek ediyoruz.

60 yıl boyunca yas tutan bu adayı milletimizin darbecilere karşı zaferinin yeni bir sembolü haline dönüştürdük. Bu adada artık Türkiye’yi adalette ileriye taşıyan etkinlikler düzenleniyor. Bu ada niye bir Camp David olmasın. Bunu da yapabiliriz ve yapacağız. Birinci evvel Türk cumhuriyetlerinin burada hoş bir tepesini yaptık. Bunu daha da geliştireceğiz. Bu ada yeni kimliği ile gençlerimiz için bir nevi okul fonksiyonu görüyor.

27 Mayıs Darbesi ulusal iradeyi anti demokratik yollarla zapturapt altına almaya çalışan müdahale zincirinin birinci halkasını teşkil etmiştir. Darbeler sebebiyle ülkemiz ekonomik kalkınma gayretinde telafisi imkansız yaralar almıştır. Güney Kore bizimle birlikte bu yarışa girmişken bizi sollayıp geçti. 1960 darbesi ülkemizi IMF’ye mahkum etmiştir. 1980 darbesi ülkemizin savunma atılımlarının rafa kaldırılmasına sebep olmuştur.

Kılıçdaroğlu’na açtığımız davalarda kazandığımız 250 bin liralık tazminatı TÜRGEV ve Ensar Vakfı’na bağışlayacağız.

Detaylar geliyor…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*