Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Putin ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan akabinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le görüştü. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler’in Karadeniz’de tahıl ihracı için inançlı koridorlar oluşturulması planıyla ilgili olarak harekete geçme vaktinin geldiğini belirtti.

Diğer taraftan, Ukrayna ile Rusya ortasındaki savaşın kalıcı ve adil bir barışla, müzakereler yoluyla sona erdirilmesi gerektiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak, bugüne kadar olduğu üzere bundan bu türlü de müzakere sürecinin tekrar canlandırılması için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını tabir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Suriye’deki sınır-ötesi düzeneğin uzatılmasına kıymet atfettiğini vurguladı.

PAŞİNYAN’DAN KURBAN BAYRAMI KUTLAMASI

Bununla birlikte, Erdoğan, Putin ile görüşmesinden evvel Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede Ermenistan Başbakanı Paşinyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kurban Bayramı vesilesiyle kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaklaşan Vardavar Bayramı vesilesiyle Başbakan Paşinyan’ı tebrik etti.

İki önder, bölgedeki barış ve istikrarın güçlendirilmesine de katkı sağlayacak Türkiye ile Ermenistan ortasındaki ikili olağanlaşma sürecine verdikleri değeri vurguladı.

İki önder bu çerçevede ayrıyeten, Özel Temsilcilerin 1 Temmuz’daki görüşmelerinde uzlaşıya varılan konuların yakın vakitte uygulanması istikametindeki beklentilerini söz etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*