Dünyada bir ilk! Türk Telekom 5G ile vakit senkronizasyonu mümkün oldu

Türk Telekom mühendisleri ile dünyanın önde gelen teknoloji tahlilleri şirketlerinden Net Insight’ın birlikte geliştirdiği teknolojinin, 5G’de senkronizasyon yatırım maliyetlerini değerli oranda düşürmesi ve servis sürekliliğini artırması bekleniyor. 

Türkiye’de dijital dönüşümün öncüsü Türk Telekom, geleceği, 5G ve yeni jenerasyon teknolojilerle şekillendirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Net Insight iş birliği ile hayata geçirdiği “Zaman Senkronizasyonu İletimi Çözümü”nü dünyada birinci kere şebekesinde uygulayan operatör oldu. Türk Telekom ve Net Insight’ın geliştirdiği bu patentli teknoloji çözümü, şebeke teknolojilerinde stratejik üstünlük sağlayacak. 

EDİRNE’DEN HAKKARİ’YE UÇTAN UÇA ASGARÎ SAPMA

Türk Telekom’un 5G için dünyadaki tüm taşınabilir operatörlerin gereksinim duyduğu GPS’den bağımsız stabil senkronizasyon servisini sunma maksadıyla başlattığı çalışmaların test süreci muvaffakiyetle tamamlandı. Türkiye’de 20 noktada kurulumları gerçekleştiren Türk Telekom, vakit doğruluğu yüksek, merkezi bir senkronizasyon şebekesine sahip olurken, 5G baz istasyonlarına da senkronizasyon servisi sunabilecek. 

5G için en yüksek vakit sapma kıymeti 1500 nano saniyeyken, Türk Telekom canlı şebekesinden elde edilen birinci datalara nazaran, bu paha Türkiye’nin iki farklı bölgesinde 5 ile 45 nanosaniye ortasında ölçüldü. Böylelikle, bu değerler hassas senkronizasyon bilgisinin şebeke donanımlarından bağımsız olarak Edirne’den Hakkari’ye kadar uçtan uca en az sapma ile taşınabileceğini ortaya koydu. 

“VERİMLİLİĞİ ARTIRACAK VE KAYNAK TASARRUFU SAĞLAYACAK BİR ÇÖZÜM”

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Türk mühendislerinin patentlerinden yararlanarak Net Insight ile birlikte geliştirilen, 5G ve ötesi teknolojiler için kritik değere sahip yeni jenerasyon senkronizasyon tahlilini canlı ağda uygulayan birinci operatör olduk. Taşınabilir operatörler ve kritik vakit senkronizasyonu ihtiyacı olan tüm dallarda maliyetleri düşürecek, servis sürekliliğini artıracak bu yenilikçi tahlil için global pazarda değerli bir potansiyel görüyoruz. 5G’nin senkronizasyon gereksinimi için gereken 1500 nano saniye sertliğin çok altında bir kıymete sahip olan eserimizle, senkronizasyon için gerekli tüm muhtaçlıkları karşılayabiliyoruz. Dünyadaki operatörler ve standardizasyon kuruluşları için uydu bağımsız tahliller geliştirmekten gurur duyuyoruz. Bu proje kapsamında, Türk mühendislerin geliştirme kadrosunda olmasını önemsiyor ve iş birliği kapsamını genişleterek yerli üretim fırsatını da yakalamayı hedefliyoruz. Mühendislerimizin büyük muvaffakiyetini yine tüm dünyaya göstererek, ülkemizi milletlerarası arenada da en düzgün halde temsil etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Net Insight CEO’su Crister Fritzson ise, Türk Telekom ile taşınabilir operatör ağlarına uyarlanacak teknolojiler geliştirme konusunda uzun ve yararlı bir iş birliğine imza attıklarını lisana getirerek, “Net Insight ve Türk Telekom’un 5G ağları ve vakit senkronizasyonu alanında güçlü ve eşsiz bir yetkinlik ve tecrübeye sahip olduğunu belirtmek isterim. Dünyada birinci sefer Türk Telekom şebekesinde çalıştırılan bu tahlilin 5G’de çığır açacağına, global ölçekte büyük ve önemli bir pazar potansiyeline sahip olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

5G VE SONRASI TEKNOLOJİLER İÇİN DEĞERLİ BİR ADIM

GPS/GNSS uydularına bağımlılığı bulunmayan yeni jenerasyon vakit senkronizasyonu tahlili, mevcut şebeke ekipmanlarının değiştirilmesine yahut güncellenmesine gerek kalmadan, faz ve vakit senkronizasyonunun şebeke üzerinden iletimi için eşsiz avantajlar sunuyor.

Bu teknoloji ile 5G’ye geçen operatörlerin en büyük gereksinimlerinden biri olan GPS/GNSS uydularının sinyal kesintilerine ve servis kayıplarına kökten tahlil üretilirken, global standardizasyon çalışmalarına 2025 yılında başlanılması planlanan 6G teknolojilerinin de senkronizasyon gereksinimi karşılanabilecek. 

Türk Telekom ve Net Insight’ın 5G vakit ve frekans senkronizasyonu alanında geliştirdiği bu patentli teknoloji, ürünleştirilip Türkiye dahil tüm dünyaya pazarlanarak, bilhassa telekomünikasyon, güç, finans üzere kesimler için tahlil sağlayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*