Emine Erdoğan ‘Sürdürülebilir Kalkınma Ekseninde’ düzenlenen programa katıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi Konferans Salonu’nda Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı destekleriyle düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Ekseninde Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık Mavi” programında konuştu.

Önceki gün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi Konferans Salonu’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından  Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı destekleriyle düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Ekseninde Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık Mavi” programında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, deniz çöplerinin azaltılması gerektiğine dikkat çekti. Bunun dair sıfır atık mavi projesi için adeta bir seferberlik anlayışıyla çalıştıklarını da belirtti.

İnsanlığın bugün ve yarın barış ve refah içinde yaşamasının, sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle dünyanın korunmasına bağlı olduğuna da vurgu yapan Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin, tüm ülkelerin ve uluslararası platformların ana gündem maddesi olduğunu anımsatarak, insanlığın durduğu bu kritik dönemeçte, ortaya koyacakları iş birliğinin gelecek için belirleyici olacağını söyledi.

Emine Erdoğan Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık Mavi programında konuşma yaptı

“İNSANLIK VE DOĞA İÇİN KÜRESEL BİR ANLAYIŞLA…”

Erdoğan, katıldığı programa dair de sosyal medya hesabından bilgilendirici kareler paylaşmayı ihmal etmedi. Erdoğan paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Sürdürülebilir Kalkınma Ekseninde Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Mavi Atık programına katıldım. BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı Prof. Dr. @JeffDSachs ‘ın da değindiği gibi ülkeler, insanlık ve doğa için küresel bir anlayışla işbirliği içinde hareket etmeli.”

Emine Erdoğan

“DENİZ ÇÖPLERİNİN AZALTILMASI İÇİN SIFIR ATIK MAVİ PROJEMİZİ BİR SEFERBERLİK ANLAYIŞIYLA BAŞLATTIK”

Emine Erdoğan, Akdeniz’de yüzen atığın yaklaşık yüzde 95’inin ve deniz tabanındaki çöpün yüzde 50’sinin plastik atık olduğuna dikkati çekerek, şöyle söyledi:

“Plajlardaki deniz çöplerinin yüzde 60’ı, tek kullanımlık plastiklerden oluşuyor. Deniz çöplerinin azaltılması ve toplumsal farkındalığın artırılması için Sıfır Atık Mavi Projemizi bir seferberlik anlayışıyla başlattık. Tüm vatandaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamız hem projeye sahip çıktılar hem de önemli katkılar sundular. Bugüne kadar 138 bin ton deniz çöpü toplandı. Üzülerek söylüyorum ki bunun 103 bin tonu plastik. Bugün 324 kıyı tesisinde, atığı alınmamış tek bir gemi dahi bırakılmıyor. Denizcilik Atıkları Uygulaması ile gemi ve tekneler 7/24 online takip ediliyor. Denizlerin temizliğinin bir göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayımız 2002’de 151 iken, bugün bu sayı 531’e çıktı. Biyolojik çeşitliliğin, doğal kaynakların, tarihi ve kültürel değerlerin gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamak üzere yoğun çalışmalar yürütülüyor. 19 bölge, özel çevre koruma bölgesi ilan edildi.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*