Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya açıklaması: Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayirli mevkidaşı Abdülmecid Tebbun ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO adımına ait, “Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tutumu kelam konusu değil. Bu süreç içerisinde biz terör örgütlerine karşıyız deseler bile, teröristleri teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Yunanistan NATO’dan çıkmıştı. O devrin idaresi tekrar Yunanistan’ı NATO’yu aldı. Her şeyden evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine ‘evet’ demeyiz. Zira NATO, o vakit bir güvenlik örgütü olmaktan çıkar. Buna evet demek mümkün değil. Sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız. Pazartesi günü bizi iknaya mı gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

” – Cezayir’den ülkemize 17 yıl ortadan sonra Cumhurbaşkanı seviyede yapılan bu tarihi ziyaretle bağlantılarımıza yeni bir ivme kazandırıyoruz.

– Bu sene tıpkı vakitte diplomatik bağlarımızın kuruluşunun 60. yılına hitap ediyor. 500 yıl öncesine uzanan ortak bir tarihi paylaşıyoruz. Birinci toplantımızı gerçekleştirmek bu güne nasip oldu. İşbirliğimizi daha da ileriye taşıma kararlılığımızı karşılıklı olarak bir sefer daha teyit ettik.

TİCARETTE YENİ GAYE 10 MİLYAR DOLAR

– 2020 yılında ziyaretimizde 5 milyar dolar gayemizi belirlemiştik. Salgına karşın 4.2 milyar dolar seviyesine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir amaç belirledik. O da 10 milyar dolar gayesine ulaşacağız. Türkiye olarak her hususta Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız. Yatırımcılarımız da bu süreci yakından takip ediyor. 1400’ü aşkın Türk firması, Cezayir’in güçlü iktisadına güç katıyor.

– Yakın geçmişte ortak yatırımların başlamış olduğu güç ve madencilik alanlarındaki çalışmalarımız ülkelerimizin refahını artıracaktır.

– Afrika kıtasında barış ve istikrarın temininde değerli rol oynayan Türkiye ve Cezayir olarak savunma sanayii alanında iş birliğini güçlendirmekte kararlıyız.

– Türkiye Muhaarif Vakfımız da Cezayir’de kuracağı okulla, Cezayirli kardeşlerimize kaliteli eğitim sunacaktır. Madencilikten etrafa, eğitimden, kültüre biraz evvel imzaladığımız mutabakatlarla ilgilerimizin ahdi yerini tahkim ettik.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA AÇIKLAMASI

– Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir hali kelam konusu değil. Bu süreç içerisinde biz terör örgütlerine karşıyız deseler bile, teröristleri teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Yunanistan NATO’dan çıkmıştı. O devrin idaresi tekrar Yunanistan’ı NATO’yu aldı. Her şeyden evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine ‘evet’ demeyiz. Çünkü NATO, o vakit bir güvenlik örgütü olmaktan çıkar. Buna evet demek mümkün değil. Sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız. Pazartesi günü bizi iknaya mı gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar.”

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’un açıklamaları şöyle:

” – Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapmış olduğum ikili görüşme nitekim kapsamlı ve verimliydi. 2 yıl evvel bir ortaya gelmiştik Cezayir’de. 2020 yılında sayın Cumhurbaşkanı ülkemizi ziyaret ettiğinde bir dizi iş birliği mutabakatına imza atmıştık.

– (Türkiye’yle) Yatırım alanını 10 milyar dolar ve daha üzerine ulaştıracağımıza inanmaktayım.

“İKİ ÜLKE MÜNASEBETLERİ BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP”

– Siyasi ve ekonomik strateji bağlamında çok değerli ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. İki ülke halkları ve ülkelerinin yararlarına olacaktır.

– Tıpkı bağlamda 2 yıldan beridir ortaya koyduğumuz yol haritasının ne basamağa geldiğine bakmış olduk. Elbet o ziyaretin çok değerli meyveleri oldu. Bunlar ortasında dokuma kesimini söyleyebilirim. Demir ve çelik alanında orada bir yatırım yaptı. Bu yıl itibariyle Cezayir’den 1 milyar dolarlık bir ihracat da gerçekleştirmiştir. Tüm alan, bölümler münasebetlerimizin geliştirilmesi ve bütüncül bir işbirliğinin tesisi için bütün potansiyellere ve imkanlara sahiptir diyebilirim.

– Bizler iş birliğimizi geliştirebiliriz. Daha güçlü köprüler kurabiliriz. Beklediğimiz dinamizmi tarihi bağlarımıza de katarak iki kardeş ülkeyi çok daha âlâ noktalara beraberce ulaştırabiliriz.

“BİRLİKTE OPERASYON GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ”

– Görüşmelerimiz sırasında ortak sıkıntılara de değinmiş olduk. Filistin halkına karşı işlenen hatalar ve ihlallerle ilgili olarak ortak görüşümüzü beyan ettik. Bu hususta tam bir mutabakat halindeydik. Libya konusuna değindik. Libya’da da Libya halkına kelam verilmesi, seçimleri Libya halkı tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını beraberce çizdik.

– Libya ve Filistin sıkıntılarıyla ilgili kıymetli sonuçları beraberce belirlemiş olduk. Kıyı bölgesi ve Afrika’yı tehdit eden terör yuvalarının kurutulmasıyla ilgili olarak ortak işbirliği yapabileceğimizden bahsettik. İnşallah bu operasyonu bir arada yapabiliriz. Değerli olan çok sayıda muahedeye imza atıldı. İki ülke ortasında tam bir uyum ve tamamlayıcılıkla birlikte inşallah önümüzdeki yıl yüksek seviyeli işbirliği kurulu bir ortaya geldiğinde çok daha yeterli sonuçları görmüş olacağız. Teşekkür ederim.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*