Eski mahkumdan Kanada’ya 35 milyon dolarlık dava

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre Ould Slahi, Kanada Federal Mahkemesine açtığı davada, Guantanamo’da 14 yıl hapis yattığını ve işkence gördüğünü belirterek, tüm bunlara Kanada’nın resmi makamlarının yanlış istihbaratının neden olduğunu kaydetti.

Tacize uğradığını ileri sürdü

Eski mahkum dava dilekçesinde Kanadalı yetkililerin, “Guantanamo Körfezi’nde gözaltı, işkence ve cinsel saldırıya neden olan, katkıda bulunan ve tüm kötü muamelelerin süresini uzatan eylemlerde bulunduğunu” ileri sürdü.

Moritanya vatandaşı olan ve Kasım 1999’dan Ocak 2000’e kadar Montreal’de yaşayan Slahi, o süreçte güvenlik servisleri tarafından soruşturuldu. 51 yaşındaki Slahi, Kanadalı yetkililerin soruşturma sırasında kendisini taciz ettiklerini ve onu Moritanya’ya dönmeye zorladıklarını iddia etti.

Önce Ürdün ve Afganistan, sonra Guantanamo Körfezi

Kanadalı yetkililerin kendisi hakkında paylaştığı “yanlış bilgiler” sonucunda Slahi, tutuklanarak önce Ürdün ve Afganistan’a, ardından da Guantanamo Körfezi’ne nakledildi.

Aynı camide namaz kıldı, başı belaya girdi

Slahi’nin 2002 yılında Montreal’de tutuklanmasına yol açan süreç, El-Kaide üyesi ve Los Angeles Havaalanı’na milenyumda bombalı saldırı düzenlemeyi planladığı için adı “Milenyum Bombacısı” olarak da anılan Ahmed Ressam ile aynı camide namaz kılmasıyla başladı.

Kanadalı yetkililer, Milenyum Bombacısı ile Montreal’de aynı camide namaz kılan Slahi’yi terörle bağlantısı olduğundan şüphelendikleri için gözaltına alarak tutukladı.

İşkence sonucunda suçlamaları kabul etti

Slahi’nin El Kaide üyeliğinden şüphelenen ABD’li sorgucular, “gelişmiş sorgulama teknikleri” kullandı.

Eski mahkumun iddiasına göre, gördüğü işkence sonucu, Toronto’daki CN Kulesi’ni havaya uçurma da dahil olmak üzere sorgulayıcılarının kendisine söylediği her suçu kabul etti.

‘The Mauritanian’ filmine ilham oldu

2017’de serbest bırakılan Slahi, gözaltında tutulduğu süre boyunca birkaç kitap yazdı. Bir Hollanda tiyatrosunda yazar olarak çalışan Slahi, 2021’de çekilen “The Mauritanian” filmine de ilham oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*