Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Nedir? Nerededir?

Rum Ortadoks Patrikhanesi ya da Fener Rum Patrikhanesi, Ortadoks Hristiyanlığını temsil eden 14 kiliseden biridir. Birçok insan, burayı internetle araştırmakla kalmayıp yerinde görmeyi de tercih eder.

Fener Rum Ortadoks Patrikhanesi Nedir?

1453 senesinde, Fatih Sultan Mehmet’in çıkarmış olduğu fermanla Müslüman olmayanlar için de düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Böylece Fener Rum Patrikhanesi de önem kazanmıştır. O dönemden beri yüzlerce yıl faaliyetlerini devam ettirmeyi başarmıştır. 1856 senesindeki ıslahat fermanıyla Osmanlı Devletinde kalmasına izin verilmiştir.

Tek şart, faaliyetlerinin değişmeksizin devam edilmesine izin verilmesidir. Etkinlik alanı ise genel dini konular değil yalnızca Rum olarak belirlenmiştir. İstanbul’da şu anda yer alan başlıca Rum Patrikhanelerinden biri olarak devam etmektedir. Dileyen ziyaretçiler, pazar günleri yapılan ayin saatleri dışında ziyarete de giderek kiliseyi gezebilir.

Nerededir?

Fener Rum Patrikhanesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Fener semtinde yer alır. Hala aktif olarak faaliyetlerini devam ettiren bu patrikhane, 1991’de tamamlanan onarımı ile devam etmektedir. Tüm faaliyetleri bu yeni binasında devam etmektedir.

Şu anda mevcut Patrik ve İstanbul Başpiskoposu I. Bartholomeos görevine aktif olarak devam etmektedir. Ziyarete açık olan patrikhane, hafta içi 8:30 ile 17:00 saatleri arasında da açıktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir