GÜZEL Parti’de vekil olmak isteyen vilayet ve ilçe liderleri için karar: Evvel istifa etmeliler

Meral Akşener başkanlığında toplanan partinin en yetkili karar organı genel yönetim konseyinde (GİK) 2023 seçimleri öncesinde kritik bir karar alındı. DÜZGÜN Parti GİK, geçen pazartesi toplanmıştı. Toplantının gündeminde Akşener’in direkt kendisine başladığı teşkilatlar vardı.

Cumhuriyet’in DÜZGÜN Parti kaynaklarından edindiği bilgiye nazaran, GİK’te de “milletvekili olmak isteyen vilayet liderlerinin seçim tarihi açıklanmadan istifa etmeleri gerekliliği” tartışıldı. Mevzu şahsen Akşener tarafından gündeme getirildi. Akşener’in toplantıyı da “Düşünün, ne yapacağız, nasıl bir yol izleyeceğiz, konuşalım” kelamlarıyla tartışmaya açtığı belirtildi.

2018 VURGUSU

Toplantıda, 2018’deki seçimlerde milletvekilli olmak isteyen vilayet liderlerinin “son dakika istifa etmeleri nedeniyle teşkilatlarda zorluk çekildiği ve bunun sonuçlarının da makûs olduğu” vurgusu yapıldı. Seçim sürecine girmeden vilayet liderlerinin istifalarıyla ilgili kararın “ivedi biçimde alınması ve acil bir yol haritasının belirlenmesi” gerektiğine de işaret edilirken istifa eden liderlerin yerine gelecek isimlerin belirlenmesinde de “partinin bir zorluk yaşamaması gerektiğinin” altı çizildi. Bu nedenle parti idaresi tarafından “Şu tarihe kadar istifa edin” denilecek. Belirlenen tarihten sonra milletvekilliği adaylığı için istifa edenlere listelerinde yer verilmeyecek. Akşener, tüm GİK üyelerinin “tek bir noktada buluşulacak bir yol haritası” üzerine çalışmalarını istedi. “Yol haritası çizilememesi” üzerine ise Akşener’in “Teklifi geri çekiyorum” diyerek bir sonraki toplantıya işaret ettiği söz edildi. Kasım ayında seçim olacağı tarafında önemli görüş birliği olduğu, bu nedenle de “istifa” başlığının yapılacak birinci GİK’te tekrar gündeme gelmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*