Haftanın Analizi: Bitcoin ve Altcoinleri Neler Bekliyor?

ABD Merkez Bankası’nın Silicon Valley Bank’ı (SVB) hamlesi ABD düzenleyicilerini gündeme getirdiğinden, burada işler gerçekten riskli hale geliyor. Bu hafta, makroekonomik manzarada meydana gelecek birkaç şey nedeniyle önemli. Bitcoin ve altcoin’leri neler bekliyor?

Bankacılık ve stablecoin krizi: Son birkaç haftanın özeti

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ilk olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile başlayan tüm FUD, ABD merkezli stablecoin ihraççısı Paxos’un peşine düştü. Bunu takiben, şirketin kripto müşterilerinin kitlesel bir göçünün ardından kalkıp ayrılmaya karar vermesinin ardından Silvergate bankasının çöküşü oldu.

Silvergate’in çöküşünün ardından, serpinti yaygın olan Silicon Valley Bank’a ulaştı. Ayrıca ABD merkezli USDC Stablecoin ihraççısı Circle’ın bankada 3,3 milyar dolarlık nakit rezervine sahip olması, piyasada karmaşa yarattı. Kısa bir süre sonra, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Signature Bank’ı kapatmak için sistemik riskleri belirten bir bildiri yayınladı. İlginç bir şekilde, Bitcoin fiyatı 9 ve 10 Mart arasında %10 düştü ancak sonraki iki gün içinde tüm kayıpları fazlasıyla geri aldı.

ABD CPI dururken Bitcoin (BTC)’yi özlemek neden kötü bir fikir?

Fed, bir geri dönüş durdurucu yerleştirmiş ve müşterilere bu bankalarda sıkışan fonların tamamen geri alınmasını garanti etmiş görünüyor. Bu gelişme, kripto piyasalarının daha fazla çöküşü engellemesine ve bunun yerine hafta sonu yaşanan kayıpları telafi etmesine neden oldu.

Kısa vadeli artış cazip görünse de, yatırımcıların ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) 14 Mart’ta açıklanacak olduğunu not etmeleri gerekiyor. Fed Başkanı Jerome Powell son ifadesinde enflasyonu kontrol altına almanın öncekinden çok daha zor olduğunu belirtti. Beklenenden yüksek TÜFE rakamları, ABD Doları için bir ralliyi tetikleyerek riskli varlıkların çökmesine neden olabilir. Bu nedenle uzmanlara göre, piyasa katılımcılarının hype trenine binmeden önce beklemeleri gerekiyor.

Bu haftanın un-lock etkinlikleri

Piyasaların belirsiz koşullarda olması nedeniyle, altcoin’ler, doğaları gereği oynaklıkları nedeniyle traderlar için bir soluklanma sağladı. Bu hafta, iki büyük kripto para birimi, sırasıyla 14 Mart ve 17 Mart’ta merkezi olmayan borsa dYdX ve ApeCoin olmak üzere tokenlerinin kilidini açacak.

dYdX, yaklaşık 14 milyon değerinde 6.52 milyon token yayınlayacak. 2,8 milyon ticaret ödüllerine gidecek ve 2,5 milyon topluluk hazinesine yönlendirilecek. Kalan 115 bin token, likidite sağlayıcıları arasında ödül olarak dağıtılacak.  Bu büyük ölçekli kilit açma işlemine rağmen, kabaca 1,7 milyar veya tokenlerin %79’u kilitli kalacak.

ApeCoin’e gelince, 175 milyon dolar değerinde kabaca 40,6 milyon APE tokeni üç gün içinde piyasaları dolduracak. Bunun 4,1 milyonu Yuga Labs’a gidecek ve 2,2 milyonu Yuga Labs kurucularına gönderilecek.

Bitcoin traderlarının, bunu kavraması gerekiyor.

Kripto analisti Filip L, Bitcoin’in son durum röntgenini çekiyor. Bitcoin fiyatı keskin bir şekilde yükseldi ve geçen haftaki neredeyse tüm olumsuz fiyat hareketlerini tek bir işlem seansında sildi. Avrupa ve ABD ticaret seansları hala gelmek üzereyken, boğalar bu rallinin gidecek çok yeri olduğu konusunda yanlış bir izlenime kapılabilir. Ancak bana göre öyle değil, çünkü Fed ve ABD Hazinesi Pazartesi gününden önce hızla bir çözüm buldular ve bu onlara bu ay hala faiz oranlarını artırma olanağı verdi.

Bu nedenle BTC’nin bu artırımları fiyat hareketine göre fiyatlandırması gerekiyor. Bu da bu Pazartesi sabahından elde edilen tüm kazançların silinmesi gerektiği anlamına geliyor. 55 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) 22.800 dolarda üst tarafta sağlam bir sınır olarak işlev gördüğünden, teknik analize mükemmel bir şekilde uyuyor. 200 günlük SMA’da BTC’nin 20.000 dolara yaklaşması ve 19.725 dolar civarında bir tabana dokunması ile başa dönmesi mümkün.

BTC 4 saatlik grafik

Küçük bir bacak alt kısmı kaçınılmaz görünüyor. Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) aşırı alım bariyerini aşmasıyla kesinlikle fazla bir yukarı yönlü potansiyel kalmadı. Geçmişten üstün bir teknik performansa sahip olan 21.969 dolar civarında bir miktar desteğin gelmesi muhtemel. Orada bir duraklama, bu hafta daha yüksek bir pop için yardımcı olabilir ve bu da BTC’nin 22.800 doların üzerinde 23.878 dolara çıkmasına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir