Hangi besinler hafızayı güçlendirir?

Uzman Diyetisyen Mazlum Tan, unutkanlığa karşı uygun gelen besinlere ait açıklamalarda bulundu.

Tan, şu sözleri kullandı:

Omega 3 (Balık): Beyin işlevlerinde Omega 3 kıymetli bir yere sahiptir.Beyin işlevlerinin daha verimli çalışmasına yarar sağlar. Bilhassa Omega 3 bakımından güçlü olan somondur.Bunun yanı sıra uskumru, hamsi, sardalye, ringa balığı, ceviz, semizotu ve keten tohumudur.

Yaban Mersini: Beyefendisini hür radikal hasarından müdafaada rol oynar. İçeriğinde bulunan antosiyanin ismi verilen güçlü antioksidan hususu sayesinde Alzheimer ve bunamaya karşı yararlıdır.

Bitter Çikolata: Beyin reseptörlerinin aktif hale gelmesi için endorfin salınımını fazlalaştırır. Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir, doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Yumurta: İçeriğinde bulunan A, B, B12 ve D vitamini açısından zengindir. Bu sayede hafızanın güç kazanmasına yardımcı olur.

Kuruyemiş ve tohumlar: Ruh halini olumlu tarafta etkilerler. Kabak ve ayçekirdeği kognitif işlevleri arttırırlar. Uykusuzluk ve hafif depresyon durumlarında rahatlamaya fayda sağlar.

Kırmızı Lahana: Beyinde hücre hasarını azaltmak ve ayrıyeten uzun vadeli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri ( fisetin ) içerir, bu Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde yararlıdır. Kırmızı soğanda bir seçenektir.

Ispanak: E vitamini bakımından güçlü olan ıspanak, B kümesi vitaminler ve folat içerir. Hafızayı güçlendirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*