İYİ Parti ve DEVA’nın ardından Memleket Partisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına itiraz etti

Türkiye 14 Mayıs‘ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine kilitlenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ilişkin tartışmalar da devam ediyor.

MEMLEKET PARTİSİ’NDEN ERDOĞAN’IN ADAYLIĞINA İTİRAZ

Memleket Partisi Genel Sekreteri Halil İlker Çelik, 14 Mayıs‘ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulunduklarını bildirdi. Çelik, YSK Başkanlığında yaptığı basın açıklamasında, YSK’nin geçici cumhurbaşkanı adayları listesinin Resmi Gazete’de yayımlandığını, bugün itibarıyla da listeye itiraz sürecinin başladığını dile getirdi.

“YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına Memleket Partisi olarak itirazda bulunduklarını belirten Çelik, “Anayasa’mızın 101. maddesinde cumhurbaşkanının 2 dönem seçilebileceği kuralı var. 101. maddenin ikinci fıkrasında ‘Bir kimse en fazla 2 defa cumhurbaşkanı seçilebilir.’ denilmekte. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı’mız üçüncü defa aday oldu. Bu, yasal olarak mümkün değil. Bu nedenle itirazlarımızı sunduk” diye konuştu.

İYİ PARTİ DE İTİRAZ DİLEKÇESİNİ YKS’YA SUNDU

İYİ Parti de dün akşam saatlerinde YSK’ya giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olmasına ilişkin itiraz dilekçesi verdi. Dilekçe teslimi öncesinde açıklamalarda bulunan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu”1982 Anayasası’nın ilk halindeki düzenleme de ‘Bir kimse iki defa cumhurbaşkanı seçilemez’ şeklindedir. Sonra 2007 yılında ve 2017 yılındaki değişiklikle de üzerinde hiçbir oynama yapılmayan husus şudur: ‘Bir kimse iki defa cumhurbaşkanı seçilemez.’ Yine Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nda da aynı ifade yer almaktadır. Bu değişiklikler yapılırken geçici bir madde de konulmamıştır” ifadelerini kullandı.

DEVA PARTİSİ DE HAREKETE GEÇTİ

Öte yandan İYİ Parti’nin ardından harekete geçen DEVA Partisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ilişkin itiraz dilekçesini YSK’ya teslim etti. Verilen dilekçede 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin olarak, “28 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan geçici aday listesinde yer alan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı geçici adayları listesinden çıkartılması” talep edildi.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir