Kaymakam adaylığı imtihanı ne vakit? Kaymakam adaylığı imtihanına nasıl başvurulur?

Kaymakam adaylığı sınav ilanı, Resmi Gazete’nin çeşitli ilanlar kısmında yayımlandı. İçişleri Bakanlığınca Mülki Yönetim Amirliği Hizmetleri Sınıfı’na 100 kaymakam adayı alınacak.

KAYMAKAM ADAYLIĞI MÜRACAAT KOŞULLARI NELERDİR?

İlana nazaran, imtihana girecek adaylarda, yurt içindeki üniversitelerin yahut diploma denkliği Yükseköğretim Heyeti tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin memleketler arası bağlar, siyaset bilimi, kamu idaresi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla alakalar ve tanıtım, psikoloji kısımlarından yahut bu kısımlardan rastgele birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde 80’ine sahip olan öbür kısımlardan ya da hukuk fakültelerinden mezun olma kuralı aranacak.

Üniversitelerin toplumsal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih kısımlarında en az dört yıllık lisans eğitimi yapan ve milletlerarası bağlantılar, siyaset bilimi, kamu idaresi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapanlar da imtihana başvurabilecek.

Ayrıca adaylarda, 1 Ocak 2022 tarihi prestijiyle 35 yaşını doldurmamış olmaları ve askerlikle ilişiklerinin bulunmaması yani askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş yahut yedek sınıfa geçirilmiş olmak şartları da aranacak.

KAYMAKAM ADAYLIĞI İMTİHANINA NASIL BAŞVURULUR?

Adaylar müracaatlarını, 2-9 Ağustos tarihlerinde rastgele bir ÖSYM müracaat merkezinden, “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden yahut ÖSYM Aday Süreçleri Taşınabilir Uygulaması’ndan yapacaklar ve imtihan fiyatını yatırarak müracaatlarını tamamlayacak. Geç müracaat günü 17 Ağustos 2022 olarak belirlendi.

KAYMAKAM ADAYLIĞI İMTİHANI NE VAKİT?

Sınav, 18 Eylül 2022’de saat 10.15’te Ankara’da yapılacak. Adaylar, saat 10.00’dan sonra imtihan binalarına alınmayacak. İmtihanda 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) müddet tanınacak.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*