Kocaeli’de 137 Afgan düzensiz göçmen ülkelerine yollandı

Düzensiz göçle mücadele kapsamında sınır dışı operasyonları aralıksız devam ediyor. Son olarak Kocaeli’den 137 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen ülkelerine gönderildi. Böylece yılbaşından bu yana sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı 37.922’ye ulaştı.
 
Düzensiz göçle mücadeleye yönelik sınırlarda artırılan güvenlik önlemlerinin yanı sıra Türkiye’ye yasa dışı yollarla girenlerin yakalanmasına ilişkin kolluk birimlerinin denetimleri tüm hızıyla sürüyor. Yakalanan düzensiz göçmenler ise charter seferleri ve tarifeli uçuşlarla sınır dışı ediliyor.
Etkili ve hızlı işleyen sınır dışı mekanizması sayesinde Avrupa ortalamasının çok üzerinde bir başarıyla geri göndermeler gerçekleştiriliyor.
 
12.447 Afgan Ülkesine Gönderildi
 
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre, yılbaşından bu yana Afganistan’a 25’inci charter (özel uçak) seferi Kocaeli’den gerçekleştirildi.
 
Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bağlı Geri Gönderme Merkezinde idari gözetim altında tutulan ve Kocaeli Cengiz Topel Havalimanına getirilen Afganistan uyruklu 137 düzensiz göçmen, kolluk birimlerinin gözetiminde güvenlik noktasından geçirilmesinin ardından Afganistan Hava Yolları’na ait uçağa bindirilerek ülkelerine gönderildi.
 
Böylece bu yıl Afganistan’a düzenlenen 25 charter seferi ile 4.142 ve tarifeli uçuşlarla 8.305 olmak üzere toplam 12.447 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı.
 
37.922 Düzensiz Göçmen Sınır Dışı Edildi
 
Yılbaşından itibaren tüm uyruklarla birlikte sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı da 37.922’ye ulaştı. Düzensiz göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresine yönelik yoğunlaştırılan çalışmalar sayesinde yakalanan düzensiz göçmen sayısı ise 40.741 olarak kayıtlara geçti. Böylece sınır dışı başarı oranı %93 olarak gerçekleşti.

Geri gönderme merkezlerinde idari gözetim altında bulunan 15.996, terke davet kapsamında işlemleri devam eden 1.581 olmak üzere toplam 17.577 düzensiz göçmenin sınır dışı işlemleri ise sürüyor.

Öte yandan, 2022 yılında 235’i Afganistan’a, 2’si Pakistan’a olmak üzere 237 charter seferinin yanı sıra tarifeli uçuşlarla birlikte toplam 124 bin 441 düzensiz göçmenin sınır dışı edilmişti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir