Konya’daki Laodikya Antik Kenti’nin kalıntıları arkeoparkta sergilenecek

Yazıtlı taşları, gymnasiumu, Roma hamamı, antik kilisesi, antik mermer ocağı, maden galerileri ve onlarca kültür varlığını barındıran Laodikya’nın bulunduğu Sarayönü ilçesi Ladik Mahallesi, sokaklarında sıklıkla görülen sütunları ve kurallarıyla açık hava müzesini andırıyor.

Mahalleye ve etraf yerleşim yerlerine yayılan, devşirme gereç olarak diğer yapılarda da kullanılan, köşe başlarını, mezarlıkları, tarihi kuyular ile çeşmeleri süsleyen antik kalıntılarla arkeopark oluşturulması için Konya Müzeler Müdürlüğü ve Sarayönü Belediyesi iş birliğinde çalışma yürütülüyor.

Kültür varlıkları kapsamında

Çalışmalar yaklaşık 2 yıldır sürüyor

Kent geçmişinin Helenistik periyoda uzandığına dikkati çeken Uğuz, “Kalıntılardan yola çıkarak bilhassa 12. yüzyılda burada çok güçlü ve ağır bir Bizans yerleşkesi olduğunu görüyoruz. Tarz kritik olarak baktığımız vakit da taşlar üzerinde, milattan sonra 2. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirebileceğimiz, Antoninler periyodunun tarz özelliklerini görüyoruz. Çalışmalarımız yaklaşık 2 yıldır devam ediyor.” diye konuştu

Ulaşılan 500’ün üzerinde taş eser muhafaza altında

Ladik Mahallesi’nin altında büyük bir antik kentin tüm gizemiyle keşfedilmeyi beklediğini vurgulayan Uğuz;

“Laodikya’nın Roma Devri’nde kent unvanı aldığını, kendi ismine sikke bastırdığını biliyoruz. Bir antik kentte olan her şeyin burada da olduğunu düşünüyoruz. Bir antik tiyatro olduğundan da bahsedebiliriz. Esasen bir kentin kent olabilmesi için tiyatrosunun olması gerekiyor. Burası kent unvanı aldığı için agorasının, stoasının, bir antik kentte ne olması gerekiyorsa hepsinin olması gerekiyor. Çalışmalar derinleştikçe hepsi açığa çıkacak. Bu kadar çok yazıtlı taş, Türkiye’deki birçok müzede dahi yok. Zira burası koca bir antik kent. Bölge tarihi açısından da çok kıymetli. Şu anki ulaştığımız sonuç, burada çok güçlü bir Roma ve Bizans yerleşmesinin olduğu ve bu yerleşimin de mevcut çağdaş Ladik’in birkaç metre altında olduğu tarafında.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*