Kraliçe 2. Elizabeth’in tahttaki 70. yılı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in tahtaki 70. yılı..

Ülke genelinde 4 gün sürecek görkemli “Platin yıl dönümü” için kutlamalar  başladı.

Aktiflik öncesi binlerce kişi, Buckingham Sarayı önünde toplandı. Birleşik Krallık bayrakları ile Kraliçe’nin posterlerini taşıyan İngilizler, şenliklerin başlangıcı olan Doğum Günü Geçit Töreni’ni izledi.

Geçit merasimine 96 yaşındaki Kraliçe katılmazken, Kraliyet ailesinin öteki üyeleri kendilerini taşıyan araçlardan halkı selamladı.

Şovları balkondan izledi

Aktiflik, askeri geçit merasimiyle devam etti. Kraliçe 2. Elizabeth de merasim sonrası dönen askerleri selamlamak için Buckingham Sarayı balkonuna çıktı. Kutlamalar sırasında Kraliyet Hava Kuvvetlerine ilişkin uçaklar, bir şov uçuşu gerçekleştirdi.

Kraliçe, bir sefer daha balkona çıkarak şov uçuşunu izledi. Kraliçe’ye balkonda tahtın varisi Prens Charles ve eşi Camilla ile Prens William, eşi Kate ve çocukları da eşlik etti.

Lakin balkonda Kraliyet’teki vazifelerinden ayılan Sussex Dükü Prens Harry, eşi Düşes Meghan Markle ve ismi bir cinsel taciz skandalına karışan Kraliçe’nin oğlu York Dükü Prens Andrew yer almadı.

Son yılların en büyük aktifliği 4 gün sürecek

Kutlamalar için yaşadıkları ABD’den İngiltere’ye gelen Prens Harry ve eşinin merasimi izlediği belirtildi. Ülkedeki kutlamalar, yarın Saint Paul Katedrali’ndeki şükran merasimi ile devam edecek. Cumartesi günü Buckingham Sarayı önünde Diana Ross, Alicia Keys ve George Ezra konser verecek.

Aktiflikte, Prens Charles ve Prens William’ın birer konuşma yapması bekleniyor. Pazar günü de tüm ülkede sokak partileri düzenlenecek, Londra sokaklarında binlerce şov sanatkarının katılacağı geçit merasimleri yapılacak.

Kraliçe’nin hayatı

21 Nisan 1926’da dünyaya gelen ve 6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth’in tam ismi “Elizabeth Alexandra Mary Windsor”.

Babası Kral 6. George’un vefatını takiben 26 yaşında tahta çıkan Kraliçe 2. Elizabeth “İngiltere tarihinin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarı” unvanına sahip oldu.

Kraliçe, 1952’de tahtta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği’nin önderiydi. ABD Lideri ise Harry Truman’dı.

Kraliçe’nin 1953’teki taç giyme merasimi, “televizyondan canlı yayınlanan birinci kraliyet taç giyme töreni” oldu.

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu müddette Winston Churchill’den Boris Johnson’a kadar toplam 15 İngiliz başbakanı gördü.

Kraliçe’nin tahtta kaldığı müddette Soğuk Savaş başlayıp biterken, Berlin Duvarı inşa edildi ve yıkıldı.

2. Elizabeth, 2015’te 89 yaşındayken büyükannesi Kraliçe Victoria’nın en uzun müddet tahtta kalma rekorunu kırdı.

70. yılı “Platin Yıl Dönümü” ismiyle kutlandı

1901’de 81 yaşındayken hayatını kaybeden Kraliçe Victoria, 63 yıl 7 ay tahtta kalmıştı.

İngiltere Kraliçesi’nin tahttaki 65. yılı “Safir Yıl Dönümü” ismi altında 2017’de, 60. yılı “Pırlanta Yıl Dönümü” ismiyle 2012’de, tahttaki 50. yılı “Altın Yıl Dönümü” ismiyle 2002’de ve 25. yılı “Gümüş Yıl Dönümü” ismiyle 1977’de kutlandı.

Kraliçe’nin tahta çıkışının 70. yılı da “Platin Yıl Dönümü” ismi altında bu yıl olarak isimlendirildi.

Bu ortada Kraliçe, tahtta bulunduğu müddet boyunca 1971 ve 2008’de Türkiye’ye resmi ziyaretler gerçekleştirdi, Ankara, İstanbul, İzmir, Kuşadası ve Bursa üzere kentleri gezdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*