Kulis: Salgın nedeniyle çıkan mahkumların müsaade mühleti uzatılacak

Covid-19 salgını nedeniyle müsaadeli sayılarak açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular için 2020 yılında kontrollü hürlük uygulaması getirildi. Yaklaşık 200 bin kişinin yararlandığı “cezaevi izni” uygulamasının mühleti de bugüne dek iki defa uzatıldı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine nazaran, Cumhur İttifakı, ülkedeki salgın önlemleri neredeyse büsbütün sona ermesine rağmen 31 Mayıs’ta dolan müsaade müddetlerini bir kere daha uzatmak üzere çalışma yürütüyor. Açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular tarafından hem AK Parti’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği söz ediliyor.

Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının “salgın mühletince müsaadeli sayıldıkları vakit içerisinde rastgele bir suça bulaşmadıkları, yeni bir ömür kurdukları, bazılarının ticaretle uğraştığı bazılarının de aile kurduğu” münasebetleriyle kelam konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. AK Parti ve MHP’nin de süreyi uzatmak için “formül aradığı” tabir ediliyor. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın “suça bulaşmayanlar” için tekrar düzenlenebileceği de tartışılıyor.

‘SEÇİM AFFI’ HAZIRLIĞI

Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de daima açık cezaevlerinden müsaadeli çıkanlar ile ilgili davet yaptığını” anımsatıyor. Muhalefet kanadında ise “benzer istemlerin muhalefete de geldiği” belirtilirken “iktidarın bu hususta atacağı rastgele bir adıma karşı çıkılmayacağı” yorumları yapılıyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*