Libya’daki BM Dayanak Misyonu: ‘Libyalıları desteklemeye devam edeceğiz’

Bingazi’de 10 Ağustos 2019’da BM takımını gaye alan ve 3 BM işçisinin hayatını kaybetmesine neden olan akının 3. yılında Libya’daki BM Takviye Misyonu (UNSMIL) yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, BM Libya Misyonu Lider Vekili Risdon Zeninga’nın tabirlerine yer verildi.

Zeninga, “Kalplerimiz bu menfur atakta en büyük fedakarlığı yapan meslektaşlarımızın aileleriyle birlikte” sözlerini kullandı.

BM yetkilisi, “saldırıdan kurtulan ve BM bayrağı altında vazifelerini yerine getirmeye devam eden meslektaşlarının cüret ve kararlılığından” övgüyle kelam etti.

Zeninga “BM ailesinin Libya halkına hizmet etmeye ve ülkeyi barış, istikrar ve refah yolunda desteklemeye büsbütün bağlı kalacağını” kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Libya’nın doğusundaki Bingazi kentinde bomba yüklü bir araçla 10 Ağustos 2019’da düzenlenen hücumda 3 BM çalışanı ölmüş, tekrar 3’ü BM çalışanı çok sayıda sivil yaralanmıştı.

Bombalı akının Libya’daki BM Libya Takviye Misyonu konvoyunu maksat aldığı belirtilmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) 7 Temmuz 2022’de, Libya’daki BM misyonunun görev müddetinin 3 ay daha uzatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Libya Dayanak Misyonu (UNSMIL) Libya makamlarının 2011’deki çatışmalar nedeniyle ülkedeki siyasi geçiş sürecini destekleme talebi üzerine BM Güvenlik Kurulu tarafından 16 Eylül 2011’de kurulan özel siyasi misyon olarak biliniyor.

Danışmanlığını Stephanie Williams’ın yürüttüğü UNSMIL, 98 lokal işçi, 210 milletlerarası işçi ve 6 BM gönüllüsüyle “siyasi geçiş süreci, insan hakları, sistemsiz göç, kalkınma ve iletişim” üzere hususlarda çalışmalar yürütüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*