Mayıs ayında kuru kayısıdan 20 milyon dolarlık gelir elde edildi

Malatya Ticaret Borsa’sı Lideri Ramazan Özcan, 1 Ağustos 2021- 30 Mayıs 2022 tarihleri arasındaki 10 aylık müddette 74 bin 762 ton kuru kayısı ihracatına karşılık 340 milyon 706 bin dolar gelir elde edildiğini söyledi.

İhracat sayılarının geçen yıla oranla sevindirici olduğunu belirten Lider Özcan, “Geçtiğimiz yıla oranla baktığımız vakit geçen yıl 78 bin 353 ton kuru kayısı ihracatına karşılık 260 milyon 115 bin dolar gelir elde etmişiz. Ölçü olarak yaklaşık 4 bin ton geçen yılın gerilerine gitmiş olmamıza karşın ihracat gelirlerimizde 10 aylık mühlet içerisinde 80 milyon yani 600 bin dolar bir fark oluştu. Bu da kıymetli sayı ortadaki farkta ihracat gelirlerimizi ne kadar arttırdığımız da ortaya çıkmış durumda” dedi.

2022 yılının birinci 5 ayında 28 bin 368 ton kuru kayısı ihracatın karşılık 144 milyon 72 bin dolar gelir elde edildiğini tabir eden Özcan, Haziran ve Temmuz ayı ihracat sayıları ile birlikte 100 bin ton ihracat 500 milyon dolar gelir amacını yakalamak için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

ÇİN UZAK DOĞU PAZARLARININ BAŞINDA GELİYOR

Naturel eserde en kıymetli Uzak Doğu pazarlarından başında gelen Çin’e olan ihracatı 5 bin tonla kapatmayı planladıklarını lisana getiren Özcan, “Özellikle natürel eser ihracatında bizim için en değerli pazarların başında gelen Uzak Doğu pazarlarından Çin’e de bu 10 aylık mühlet içerisinde 4 bin 639 ton ihracat gerçekleştirmişiz. Bunu karşılığında da 14 milyon 46 bin dolar da gelir elde etmişiz. Çin bizim için kıymetli olma noktasındaki yerini koruyor. Bilhassa Çin’e yaptığımız ihracatın tamamı natürel eser yani gün kurusu diye isimlendirdiğimiz eser. Çin, pazarını bu yıl 5 bin ton ihracatla kapatmayı planlıyoruz. Haziran ve Temmuz aylarında yapacağımız ihracatla da Çin’de de 5 bin ton sonunu da aşmış olacağız” biçiminde konuştu.

Tarım Vilayet Müdürlüğü tarafından kurulan komisyon sonucunda iddiası kuru kayısı rekoltesinin saha çalışmalarının sona erdiğini belirten Özcan, Tarım Vilayet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan toplantı sonucunda kamuoyunun bilgilendirileceğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*