Meksika’da felaket: Agatha Kasırgası’nda 10 kişi öldü, 20 kişi kayboldu

Pasifik’te mevsimin birinci kasırgası olan Agatha Meksika kıyılarında tesirli oluyor. Oaxaca eyaleti Valisi Alejandro Murat, TeleFormula televizyonuna yaptığı açıklamada, kasırga sonucu ırmakların taştığını, yaylalarda heyelan meydana geldiğini söz ederek, “Maalesef şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi kayboldu” dedi.

Oaxaca Sivil Müdafaa Uyumu, kasırganın geçişinden sonra bilhassa Sierra Sur bölgesinde önemli hasar meydana geldiğini belirterek, can kayıplarının artabileceğini kaydetti.

Oaxaca kıyılarında saatte 140 ila 170 kilometre süratle ilerleyen kasırga, 6 ila 8 metre yüksekliğinde dalga oluşturdu.

SEL VE TOPRAK KAYMASI RİSKİ DEVAM EDİYOR

Meksika Ulusal Meteoroloji Servisi, Agatha’nın tesirinin zayıfladığını fakat Oaxaca, Chiapas, Veracruz, Tabasco, Campeche ve Quintana eyaletlerindeki ırmak ve akarsuların taşma riskinin devam ettiğini belirtti. Yetkililer, ağır sellerin beklendiği bu bölgelerde yaşayan halka, dikkatli olmaları daveti yaptı.

Ulusal Sivil Muhafaza Uyumu (CNPC), 6 kasabada İnanılmaz Acil Durum Bildirgesi yayımladı. Oaxaca ve Veracruz eyaletlerinde 70 bini aşkın kişi kasırgadan etkilendi.

CNPC, hasarın tam olarak hangi boyutlara ulaştığının anlaşılmasının günler süreceğini kaydetti.

Meksika’da hükümet, Agatha’nın tehlikeli olduğunu duyurmuş, ülkenin güneyindeki Oaxaca ve Chiapas eyaletlerinde, 294 kasabada turuncu alarma geçtiklerini açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*