Miçotakis’ten Türkiye’ye küstah suçlama! Yunanistan’dan yeni silahlanma kararı

Yunanistan’ın en saygın gazetesi Kathimerini’de yer alan habere nazaran; Başbakan Kriyakos Miçotakis hükümeti yeni bir savunma programını Yunan parlamentosuna sundu.

Sunulan yeni programda; Girit’teki Souda deniz ve hava üssünün alyapısının yenilenmesi ve daha moderna hale getirilmesi için 190 milyon euroluk bir fon ayrıldı.

Miçotakis hükümetinin sunduğu silahlanma programında ayrıyeten; denizaltı savunma maksadıyla kullanılan Sikorsky MH-60R SeaHawk S-70 Aegean Hawk helikopterlerinin yanı sıra RM-70 ve 122 mm roketatarların modernizasyonu da yer alıyor.

Leopard 2 tankları için 30 bin 120mm mermi tedariki için de yaklaşık 150 milyon euro harcanacak.

Bu adımlarla Atina’nın; Doğu Akdeniz’deki tansiyonu daha tırmandırması bekleniyor.

MİÇOTAKİS: UMARIM TÜRKİYE BU ÖĞÜTLERİ BU SEFER DİNLER

Avrupa Birliği Başkanlar Tepesi’nde gazetecilere demeç veren Miçotakis; Atina’nın Türkiye’den AB ülkelerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne meydan okumayı bırakmasını ve memleketler arası hukuka hürmet göstermesini beklediğini belirtti. AB ülkelerinin bu husustaki tavrına da işaret eden Yunan Başbakan, “Umarım Türkiye bu öğütleri bu defa dinler. Zira lakin bu formda Doğu Akdeniz’de son iki ayda komşu ülkenin kusuruyla yaratılan gerginlik azaltılabilir” dedi.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*