Millet bahçelerine bütçe ayıran iktidar, 19 Mayıs Stadyumu’na kaynak bulamadı

İktidar, Atatürk Havalimanı’nı yıkmak için bütçe ayırabilirken “çürük olduğu” gerekçesiyle dört yıl evvel yıkılan Ankara’daki 19 Mayıs Stadyumu’nun yerine yenisini yapacak bütçeyi bulamadı.

Stadyumu, 2018 yılında yıkıldı. Yerine yapılacağı belirtilen yeni stadın temeli ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına rağmen hâlâ atılmadı.

İKİ YILDA BİTECEKTİ

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, bir başşehrin stadyumunun olmamasının düşünülemeyeceğini vurgularken iki yılda yeni stadyumun inşa edileceği kelamının verildiğini anımsattı. Buyruk, “Tek bir çivi çakılmış değil. Kasıtlı bir geciktirme olduğunu düşünüyoruz. Hem Atatürk’le, 19 Mayıs’la, İnönü’yle ve Cumhuriyet ile hem de Cumhuriyet’in başşehri olduğu için Ankara ile problemleri var” yansısı gösterdi.

“SİYASİ BİR TERCİH”

Ankara’nın, “özellikle AKP devrinde ihmal edildiğine” dikkat çeken Buyruk, “Ankara’yı küçültmek, kamu kurumlarını olabildiği kadar Ankara’dan taşımak ve tahminen de Türkiye’nin merkezini tekrar İstanbul yapmak üzere maksatları var. Bunu da 19 Mayıs Stadyumu’nun yapılmamasında açık ve çarpıcı bir biçimde görüyoruz. Gerçekten her yıl ayrılan ödenekler öbür işlere kullanılıyor” dedi.

CHP’li Murat Buyruk, “Atatürk ismini taşıyan stadyumları yıkma”, “Atatürk isminin olduğu yerlere farklı isimlerle millet bahçeleri yapma” adımlarına ait ise “Atatürk’ün isminin olduğu yerlerin, siyasi bir tercihten ve bir türlü bastıramadıkları Atatürk’e karşı sevgisizliklerinden seçildiğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

GÜZEL Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral ise “Hükümet işin kokusunu bozdu. ‘Millet bahçeleri’ dışında müteahhitlere verecek ve rant temin edebilecekleri öbür bir şey kalmadı” dedi.

“HÜKÜMET SAĞIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni stadyum için kelam verdiğini kaydeden Oral, “Dört yıl geçti fakat hiçbir şey yapılmadı. Hükümet sağır, hiç dinlemedi” diye konuştu. Ankara sporunun zahmet çektiğini aktaran UYGUN Partili Oral, “Ankara bütün sporlarda küme düştü. Zira 19 Mayıs Stadyumu, etrafında bütün spor kollarına hizmet eden bir kompleksti. Şu anda yerinde yeller esiyor” tabirlerini kullandı.

“İÇİMİZİ ACITIYOR”

19 Mayıs Stadyumu’nun, 19 Mayıs’ın ruhuna uygun açılması gerektiğini vurgulayan Oral, şunları kaydetti: “Başkent Kültür Yolu projesinde Anıtkabir’in ismi dahi geçmiyor. Atatürk’ün ismi ile müsemma olmuş bir 19 Mayıs Stadyumu’nun yapılmayacağı da buradan anlaşılıyor. ‘Millet bahçesi’ diye ne olduğunu bilmediğimiz yerlerle uğraşıyorlar. Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesi yapılması… Bunlar bizim içimizi acıtıyor. 19 Mayıs Stadyumu yapılmalı.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*