Moskova doğal gaz kozunu kullanmıştı: AB’den Rus gazı ödemelerinde yeni prosedür

Ukrayna işgali nedeniyle ağır yaptırımlar uygulanan Rusya Devlet Lideri Putin, Avrupalı ülkelerden talep ettiği ruble ile ödeme kararında Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz vanalarını kapatmıştı.

Avrupa Birliği (AB), Avrupa şirketlerinin, ruble ile ödeme talep eden Rusya’dan yaptırımları ihlal etmeden gaz alımını sürdürmelerini sağlayacak bir sistem belirledi.

Milletlerarası basındaki haberlere nazaran, AB Komitesi üye ülkelere AB yaptırımlarına uyumlu biçimde Rusya’ya doğal gaz ödemesi yapılmasına imkan sağlayacak usulleri içeren bir kılavuz gönderdi.

Kılavuzda, Avrupa firmalarının muhakkak şartları yerine getirerek Rusya’ya gaz ödemeleri yapabileceği tabir edildi.

Firmaların, Rusya’nın belirlediği bir bankada hesap açabilecekleri ve Rusya’dan gaz alımı için bu bankanın hesabına ödememe yapabilecekleri kaydedilen kılavuzda, kelam konusu ödemenin firmaların mevcut mukavelelerinde belirlenmiş olan para ünitesinde yapılabileceği ve ödemenin ilgili bankaya gönderildiği anda kontratın yerine getirilmiş kabul edileceği belirtildi.

Kılavuzda, şirketlerin gaz karşılığında euro yahut dolar ödediklerinde mevcut kontratlardaki yükümlülüklerinin tamamlandığı tarafında açıklama yapmaları gerektiğine işaret edildi.

Böylelikle şirketlerin euronun rubleye dönüştürülmesinde Rusya Merkez Bankası ile süreç yapmamış olacakları kaydedilen kılavuzda, kelam konusu sürecin yaptırım kapsamına girmemiş olacağı belirtildi.

RUSYA’NIN RUBLE İLE ÖDEME KAİDESİ

Rusya, dost olmayan ülkelerin Gazprombank’ta döviz ve ruble hesapları açmalarını ve ödemelerini ruble ile yapmalarını öngören kararnameyi 1 Nisan’da yürürlüğe koymuştu.

Buna nazaran, Rusya’dan güç ithal eden ülkeler, başta Gazprombank’taki döviz hesaplarına ödemeyi aktaracak, Gazprombank da bu dövizi Rus rublesine çevirip ruble hesaplarına aktaracak. Akabinde da ödeme tedarikçi şirketin hesabına geçirilecek ve ismi geçen bankadaki hesaba para yatırılmadığı takdirde doğal gaz kesilecek.

Rusya bu kararı alırken bir taraftan Rus rublesine kıymet kazandırmayı hedeflemiş ve Batı ülkelerinin yaptırım uyguladığı bankalardan da ruble satın almak zorunda kalmalarını amaçlamıştı.

AB Kurulu, geçen ay Avrupa şirketlerinin Rusya’ya gaz ödemelerinin ruble olarak yapmasının mevcut yaptırımların ihlali olacağını açıklamıştı.

Bunun üzerine, AB üyesi ülkeler Kuruldan ödemelerin yaptırımlar ihlal edilmeden nasıl yapılacağı konusunda bilgi talep etmişti.

Rusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Polonya ve Bulgaristan’ın gazını kesmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*