NATO mukabele gücünü 300 bine çıkartacak

İspanya’nın başşehri Madrid, 29-30 Haziran’da NATO Önderler Doruğu’na evsahipliği yapacak.

Düzenlenecek tepe öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki karargahta basın toplantısı düzenledi.

“Asker sayısını 300 bin üzerine çıkaracağız”

“NATO Mukabele Kuvveti’ni (NRF) dönüştüreceğiz ve yüksek hazırlıklı kuvvetlerimizin asker sayısını 300 bin üzerine çıkaracağız.” diyen Stoltenberg, savunma harcamalarına ait son bilgileri de paylaştı.

Stoltenberg, üst üste 8 yıldır Avrupalı müttefiklerin ve Kanada’nın harcamalarının ölçüsünü artırdığını tabir ederek yıl sonu prestijiyle 350 milyar doların üstünde ekstra harcama yapılmış olacağını belirtti.

Müttefiklerden 9’unun yüzde 2’lik maksada ulaştığını ya da aştığını vurgulayan Stoltenberg, 19’unun 2024 prestijiyle bu amacı tutturma kelamı verdiğini lisana getirdi.

Vladimir Zelensky doruğa katılacak

Stoltenberg, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky’in doruğa katılacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek şunları aktardı:

“Ukrayna için güçlendirilmiş kapsamlı bir yardım paketi üzerinde anlaşacağız. Bu, inançlı irtibat, dron tersi sistemler ve yakıt üzere alanlarda değerli takviye niteliğinde teslimatları içerecek. Daha uzun vadede Ukrayna’nın Sovyet periyodu askeri teçhizatından çağdaş NATO teçhizatına geçişine yardımcı olacağız, savunma ve güvenlik kurumlarını daha da güçlendireceğiz.”


Erdoğan faal rol oynuyor

Ukrayna’nın buğdayının ihraç edilmesi konusuna da değinen Stoltenberg, çeşitli NATO ülkelerinin bunun için uğraş sarf ettiğini vurguladı. Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm ve Türkiye, gemilerin Karadeniz’den geçebilmesi ve buğdayın Ukrayna’dan çıkarılması için bir yol bulmak hedefiyle faal rol oynuyor.” diye konuştu.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği müracaatlarına ait, “Bu bahiste ilerleme kaydetmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

25 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü, bugün de İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüşeceğini tabir eden Stoltenberg ayrıyeten bugün üç ülkeden üst seviye yetkililerin NATO karargahında görüşme yapacağını söyledi.

Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, (Finlandiya) Cumhurbaşkanı (Sauli) Niinisto ve Başbakan Andersson’un yarın Madrid’de görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim.” diye konuştu.

Türkiye’nin güvenlik endişeleri

Bir soru üzerine Stoltenberg

Stoltenberg, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin NATO Tepesi’ne birinci kere katılacağını, Avrupa Birliği (AB) ve Gürcistan’ın da yer alacağını bildirdi ve Gürcistan, Bosna Hersek, Moldova, Moritanya ve Tunus için yeni takviye paketleri kabul edileceğini duyurdu.

Genel Sekreter, dorukta kabul edilecek Stratejik Konseptin Çin’i birinci sefer NATO’nun güvenliğine yönelik tehdit olarak sınıflandıracağını kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*