Netflix, 6,1 milyon TL kazanan “Uyuşturucu Kraliçesi”ne telif ödeyecek

Meksika doğumlu kartel patronu Sandra Avila Beltran’ın hayatına dayanan “La Reina Del Sur” dizisi Netflix’te yayınlandı ve büyük kazanç elde etti.

Sandra Avila Beltran, fotoğrafının “La Reina del Sur (Pasifik Kraliçesi)” serisi için izni olmadan kullanılması nedeniyle TV kanalı Telemundo’yu mahkemeye vermişti.

Sandra Avila Beltran’ın hayatına dayandırıldığı iddia edilen dizinin tanıtım afişi…

Meksika doğumlu Beltran, 2007 yılında organize suç ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarıyla tutuklandı. Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi ve 2013’te 70 ay hapis cezasına çarptırıldı, sonrasında da iki yıl sonra serbest bırakıldı.

Eski suç lideri şimdi Guadalajara’da yaşıyor ve bazı çeteler ve Sinaloa Karteli ile arasında bir bağlantı olduğu düşünülüyor.

Hikayesinden uyarlanan ve fotoğrafının yer aldığı dizi, Netflix’te izni olmadan kullanılmıştı. Dizinin ona dayanarak çekildiği hiçbir zaman resmi olarak doğrulanmadı, ancak Beltran’ın kavgayı mahkemeye taşıyacak kadar kızmasına yetecek kadar bağlantı kuruldu.

DAHA FAZLA KAZANABİLİR

Şimdi ise, kendisine yaklaşık 6,1 milyon TL (250 bin sterlin) tazminat ödemek zorunda kalan Telemundo’ya karşı açtığı davayı kazandı.

Ayrıca yargıç, Telemundo’ya ve Netflix’e program için alınan telif ücretlerinin de yaklaşık %40’ını kendisine ödemesini söyledi. Borderland Beat, bunun 3 milyar TL’nin (120 milyon sterlin) üzerine çıkabileceği düşünülüyor.

Yaklaşık sekiz ay süren mahkemenin ardından Beltran’ın kendisi hakkında şarkılar yayınlayan ve üzerinden para kazanan Meksikalı gruplara da dava açacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir