Nijerya kaçak petrol rafinerisi cenneti üzere: 200’den fazla…

Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC) Genel Müdürü Malam Mele Kyari, yaptığı açıklamada, ülkede 200’den fazla yasa dışı petrol rafinerisinin işletildiğini belirtti.

Bu durumun ülke için epeyce “talihsiz” olduğunu söyleyen Kyari, işletilen yasa dışı rafineriler nedeniyle hükümetin milyonlarca dolar ziyan gördüğünü kaydetti.

Kyari, hükümetin petrol kaçakçılığına karşı çabayı sürdürdüğünü belirterek “Ülkede çok sayıda yasa dışı rafineri yok edildi. NNPC, Warri rafinerisinde süratli bir düzenleme yapma sürecinde ve yakında faaliyete girecek.” dedi.

Nijerya hükümeti, daha evvel ülkede petrol hırsızlığı nedeniyle yılda 4 milyar dolar ziyan edildiğini açıklamıştı.

– Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine sahip 8’inci ülke

Tespit edilen petrol rezervleri yaklaşık 37 milyar varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1’ine sahip.

Ham petrol üretiminde dünyanın birinci 15 ülkesi ortasında bulunan Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine sahip 8’inci ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6’ncı sırada yer alıyor.

Ülkenin petrol yataklarının bulunduğu Rivers ve Delta bölgesinde günde 1,5 milyon varilden fazla ham petrol üretimi yapılabileceği fakat silahlı kümelerin sabotajları, çatışmalar ve adam kaçırma üzere olaylar nedeniyle en az 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı belirtiliyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*