NVIDIA, RTX 3000 Founders Edition Kartların Satışını Sonlandırıyor

NVIDIA, hem ABD hem de Avrupa mağazalarında GeForce RTX 3000 serisi Founders Edition ekran kartlarını satmayı bıraktı. Şirket kendi çevrimiçi mağazasında üçüncü taraf GeForce RTX 3000 serisi ürünleri sunmaya devam ediyor, ancak Founders Edition kartlara ulaşmak en azından şu an için mümkün değil.

Yanlış anlaşılmasın, MSI, ASUS veya Gigabyte gibi üreticilerin ekran kartları piyasada yer almaya devam ediyor. Hatta kısa süre öncesinde yaptığımız bir haberde RTX 3000 serisinde bazı küçük fiyat indirimleri uygulanabileceğini bildirmiştik. Ancak GPU devi kendi Founders Edition modellerinin satışını tamamen bırakmış olabilir.

ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve İspanya’daki resmi NVIDIA mağazaları artık GeForce RTX 3060 Ti, 3070, 3070 Ti, 3080, 3090 ve 3090 Ti Founders Edition modellerini listelemiyor. FE modelleri artık mevcut olmasa da şirket ortakları tarafından tasarlanan bazı modeller yayınlanmaya devam ediyor. Bunun dışında, Founders Edition ürünleri Amazon gibi büyük perakendecilerde hâlâ mevcut.

Founders Edition grafik kartları, NVIDIA gözetiminde sözleşmeli bir şirket tarafından üretilmekte. GPU tasarımcısı, kart piyasada kaldığı süre boyunca orijinal tasarımı ve malzeme listesini (BOM) korumak için üretim ortağıyla iletişim halinde kalıyor. Diğer ekran kartı üreticileri ise maliyetlerini yönetmek veya karlılıklarını artırmak için kullanılan bileşenleri değiştirme özgürlüğüne sahip. Ancak kullanılan ürünlerin kalitesi, NVIDIA’nın son kullanıcıya tutarlı bir kalite sunmasını sağlamakta. Sonuç olarak ekran kartları satılırken “NVIDIA” adıyla satılıyor. Bilindiği üzere, Founders Edition modelleri ülkemizde resmi olarak satılmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir