Pazarcı esnafı isyan etti: ‘Fiyatlar konusunda marketlerle bizim ortamızda uçurum var’

Havran Pazarı’nın yüz yıllardır yurttaşlara yerli üretimi ile direk tarladan tezgâha anlayışı ile hizmet verdiğinin altını çizen Havran Zerzevat ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer “Şimdi turfan dönemi bitti. Yerli üretim başladı. Herkesin bahçesinde, tarlasında yetişen eserler direkt üreticiden pazara geliyor, halka geliyor. Bu manada da doğal ki marketlere nazaran olsun, öbür birtakım vilayet ve ilçelerdeki fiyat oranlarıyla kıyaslandığında yerli üretimin yapıldığı bölgelerde fiyatların daha da düşük olduğu görülüyor” dedi. 

Yurttaşlar daha ucuza aracısız kaliteli ve taze eseri Pazar yerlerinden bulabileceğini söz eden Hançer “Biz hem üretici, hem esnaf olarak konuştuğumuzda doğal ki üreticiden pazarlardan alışverişlerinin yapılması konusunda hem halka, hem de üreticiyi davet ediyoruz. Aracıları ortadan kaldıralım diye ve bu manada natürel ki halkımız kazansın istiyoruz” dedi. 

Havran Pazar’nda taze ve kaliteli eseri zincir marketlere oranlar çok daha ucuza alınabileceğine değinen Lider Murat Hançer “Daha tazeyi, daha hoşu, daha uygun fiyatlarla halkımızın tüketmesini istiyoruz. Bir defa tazelik ve organik üretimler konusunda ve de fiyatlar konusunda marketlerle bizim ortamızda uçurum var. Lakin halkın bunu gelip pazar yerlerinde görmesi gerekiyor” dedi. 

“PAZARDAN ALIŞVERİŞ YAPMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ”

Vatandaşlara Pazar yerlerinden alışveriş yapılması konusunda davette bulunan Havran Zerzevat ve Meyveciler Esnaf Odası Lideri Murat Hançer “Biz halkımıza zincir marketler yerine, pazarlarımızdan, pazar yerlerimizden alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. 

Havran Pazarında Nektarin 5TL, limon 25 TL, fasulye 15 TL, salatalık 8 TL, patlıcan 5 TL, domates 8 ila 10 TL, ye satılırken; zincir marketlerin kimilerinde nektarin 19.90 TL, limon 28.90 TL, fasülye 37.90TL, salatalık 7.90 ile 14 TL, patlıcan 10.45 TL, domates 11 ila 14.90 TL ortasındaki fiyatlar satışa sunuluyor. Zincir marketlerde fiyatlar firmalara nazaran farklılık gösterebiliyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*