Picasso’nun kızı için hazırladığı kitaplar ortaya çıktı

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun kızı Maya Ruiz-Picasso için hazırladığı, “Nasıl çizim yapılır?” kitapları bulundu. Picasso’nun çizimlerinden oluşan kitapları, kızı beş ila yedi yaşında olduğu periyotlarda hazırladığı belirtildi.

The Guardian’da yer alan habere nazaran, Picasso’nun torunu Diana Widmaier-Ruiz-Picasso, kitapları ailenin deposundaki eşyaları karıştırırken buldu ve annesine gösterdi. Maya Ruiz-Picasso, babasının kendisi için hazırladığı kitapları görünce “anıların sel üzere aklına geldiğini” belirtti.

.

Kitaplarda, Picasso tarafından çizilen kuşlar, atlar, güvercinler, palyaçolar ve akrobatlar yer alıyor. Kitaplarda ayrıyeten, Maya Ruiz-Picasso’nun babasının birtakım çalışmalarını 10 üzerinden puanladığı da görülüyor.

ORİGAMİ ÇALIŞMALARI DA BULUNDU

Sayfalardan birinde Picasso’nun Ezop’un ‘Tilki ve Üzümler’ fablından esinlenerek çizdiği ve birinin içini Maya Ruiz-Picasso’nun boyadığı iki tilki de bulunuyor. Diana Widmaier-Ruiz-Picasso, kitapların yanı sıra, Picasso’nun kızı için stant davetiyelerinden yaptığı origami çalışmalarını da buldu.

Bulunan tüm eserler, 31 Aralık’a kadar Paris’teki Picasso Müzesi’nde sergilenecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*