Piyasalarda hafta ortası: Dolar ne kadar oldu? (25 Mayıs 2022 )

Dolar yükseliyor. Hafta ortasında en çok aranan cümle “Dolar neden yükseliyor, dolar yükselmeye devam eder mi ve dolar 20 lira olur mu” soruları oldu. 

TL ay başından beri dolar karşısında yüzde 8’in üzerinde paha kaybı yaşarken yılbaşından beri kayıp ise yüzde 19’a yaklaştı. Öncü datalardan bankacıların yaptığı hesaplamaya nazaran TCMB’nin Mayıs ayında piyasaya rezervlerinden yaptığı döviz arzı yılın birinci 4 ayına nazaran besbelli bir artış eğiliminde.

Münasebetiyle TCMB’nin esasen negatifte olan kendi ilişkin döviz rezervleri mevcut kur siyasetinde her geçen gün daha çok eriyor.

TCMB’nin toplam rezervi 13 Mayıs prestijiyle 102 milyar doların altına, memleketler arası net rezervler ise 11.5 milyar dolara geriledi. Swap hariç rezervler ise birebir periyotta eksi 52 milyar dolara kadar gerileyerek daha evvel büyük siyasi ve ekonomik değişimleri beraberinde getiren eksi 60 milyar dolara bir defa daha yaklaştı.

Bankacıların hesaplamalarına nazaran bu hafta açıklanacak net rezervin 11.5 milyar dolardan 10 milyar dolara yahut bir ölçü altına gerilemesi bekleniyor.

Dolar şu an 16.1833 TL’den süreç görüyor.

NET REZERVLER SON 4 HAFTADA 7.6 MİLYAR DOLAR ERİDİ

TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40’ını, hizmet ihracatı döviz gelirlerinin bir kısmını ve KKM uygulmasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri birebir oranda artmıyor. Hatta bu döviz gelirlerine karşın net rezervler son 4 haftada 7.6 milyar dolar eridi. Ortadaki fark, kurda hükümetin tarifiyle “istikrar” için kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini kabul etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak nitelendiriyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, TCMB’nin döviz satışlarının “Ocak-Nisan periyodunda 30 milyar doları aştığını varsayım ediyoruz. Satışların Mayıs ayında daha da ağırlaştığı günlük analitik bilanço bilgilerinden hareketle söylenebiliyor… Gerçekten, banka swapları ile düzeltilmiş net milletlerarası rezerv büyüklüğünün Mayıs ayı birinci 20 günü sonunda 7.7 milyar dolar daha gerilediğini hesaplamaktayız” dedi.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu birçok döviz işlemcisi de benzeri halde Mayıs ayı başından beri TCMB’nin döviz satışlarına sürat verdiğini ve günlük net 0.5 milyar dolar üzerinde rezerv kaybına neden olacak döviz satışı yapıldığını ve bunun da geçtiğimiz aylara nazaran satışların arttığı manasına geldiğini belirtiyorlar.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Turizm güzel geçecek, kış güç ithalatı azalacak bunlar olumlu. Fakat KKM girişleri zayıfladı rezervler ise her gün daha çok zayıflıyor. Şayet kur siyasetinin sürmesi isteniyorsa bu dengeyi değiştirecek yeni bir gelişmeye, yeni bir döviz kaynağına gereksinim var. Burada bireylerin 139 milyar dolarlık birikimleri çekebilecek bir tahvil ihracı ya da Suudi Arabistan vb kaynaklı yeni bir döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağını takip edeceğiz” dedi.

Bu kapsamda piyasalarda kısa vadeli yüksek getirili bir bono, enflasyona endeksli tahvil üzere adımlarla dövize olan talebin düşürülüp düşürülemeyeceği ve yurtdışından kamuya yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı takip ediliyor.

Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı muhafazanın maliyetini gösteren CDS’ler dün 730 puan ile Refinitiv bilgilerine nazaran 2008 yılındaki global finansal krizden bu yana rekor düzeye çıktı. CDS dün günü 724/734 düzeyinden tamamladı. Bankacılar CDS yükselişinin Hazine’nin dolar borçlanma maliyetlerini çift haneye yaklaştırdığına dikakt çekiyorlar.

Bugün takip edilecek bilgi bulunmazken bu hafta TCMB faiz kararı, Moody’s Türkiye mümkün not değerlendirmesi, Davos tepesi ve Türkiye’nin batı ile alakaları izlenecek ana gündem hususları ortasında yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*