Putin duyurdu: Rusya’nın ‘durdurulamaz’ denilen yeni hipersonik füzesi geliyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, yeni geliştirilen Zirkon hipersonik kruz füzelerinin birkaç ay içinde Rus donanmasında kullanıma hazır olacağını açıkladı.

Saint Petersburg’daki Donanma Günü merasiminde konuşan Rusya başkanı, “Dünyada gibisi yok” dediği füzelerin Rus çıkarlarına uygun bölgelere konuşlandırılacağını söyledi. Donanmaya bağlı Amiral Gorşkov firkateyninin yeni hipersonik füzelerle misyona çıkacağını duyuran Putin, savunma alanında yeni bir kararnameyi de imzaladı.

Putin, “Burada kıymetli olan Rus donanmasının egemenliğimize yönelik her türlü tehdide ışık süratiyle cevap verebilmesidir” dedi.

Törene Rus filosuna bağlı gemiler de katıldı.

Açıklamanın, Ukrayna güçlerinin Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’daki Rus filosunu vurmasının akabinde gelmesi dikkat çekti. Beş askerin yaralandığı akın nedeniyle Kırım’da düzenlenecek Donanma Günü aktiflikleri iptal edilmişti.

Putin’in katıldığı merasimde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Donanması Başkomutanı Nikolay Evmenov ve Rus ordusunun Batı Askeri Bölge Kumandan Vekili Vladimir Koçetkov da hazır bulundu. Rus donanmasının geçit merasiminde 40’tan fazla savaş gemisi, bot ve denizaltı, 42 uçak ve 3 bin 500 Rus deniz askeri yer alırken, Putin ve beraberindekiler üzerinde Rus devlet arması olan 001 numaralı bir botla donanma gemilerini yanlarından geçerek selamladı.

“LONDRA’YI 5 DAKİKADA VURUYOR”

Zirkon hipersonik füzeleri, saatte 10 bin kilometre sürate ulaşabiliyor. Füzeyi ‘Durdurulamaz‘ ve ‘yenilmez‘ olarak tanımlayan Putin yeni silahları ile dünyanın neredeyse her noktasını vurabileceklerini aktarmıştı.

Mart ayında tanıtılan Zirkon füzesiyle ilgili İngiliz The Sun gazetesi, “Rusya, Londra’yı 5 dakika içinde vurabilecek hipersonik nükleer füzenin imajlarını yayınladı” yorumunda bulunmuştu.

ŞEYTAN FÜZELERİ DAKİKALAR İÇİNDE AVRUPA’YI VURABİLİYOR

Rus ordusunun son devirde savaş gemilerinde ve denizaltılarda denediği Zirkon füzeleri, sesten dokuz kat süratli yol alabiliyor.

Rusya Devlet Lideri Putin, daha evvel de NATO’nun “Şeytan II” olarak nitelediği Sarmat isimli kıtalararası balistik Rus füzesinin bu yılın sonuna kadar kullanılmaya başlayacağını açıklamıştı. Rusya, 18 bin kilometre uzaklıkta bir maksadı vurabilme özelliğine sahip bu füzeyle Avrupa’nın büyük kısmını dakikalar içinde vurabileceğini duyurmuştu.

KAYNAK: AA, AJANSLAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*