Saç bakımından bağırsak hastalıklarının tedavisine nane yağının 10 yararı

Antik çağlardan beri bilinen ve kullanılan nane, aromaterapide sıhhat için güçlü bir unsur olarak kabul edilir.

Yapraklarından buhar damıtma süreci ile birçok yararı olan nane esansiyel yağı elde edilir. Gereksinimlerinize nazaran farklı formlarda yararlanabileceğiniz kıymetli bir doğal ilaçtır.

Nane yağı her vakit en tesirli sindirim meseleleri önleyicilerinden biri olarak kabul edilmiştir. Mide bulantısına karşı çok yararlıdır, otomobil tutması yahut deniz tutması durumunda kullanılabilir. Nane esansiyel yağı ayrıyeten makul bakteri cinslerinin hücumlarına karşı eksiksiz bir devadır ve idrar yolu enfeksiyonlarında da yararlıdır.

Nane yağı antiseptik özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı üzere hastalıkların tedavisidne kullanılır. Naneden elde edilen uçucu yağ, bilhassa gerilimden kaynaklanan yorgunluk durumunda, ruh üzerinde yenileyici bir tesire sahiptir. Ayrıyeten konsantrasyonu yine kazanmak için de çok yararlıdır.

Nane yağının yararları ve kullanım için ipuçları

Nane esansiyel yağı mentol içeriğinden ötürü cilde uygulandığında soğuk hissi ileten yüzeysel hudut uçlarını uyarır. Bu nedenle soğutma tesiri olan eserlerin bileşiminde kullanılır. Nane esansiyel yağı antispazmodik ve tonik tesire de sahiptir.

İşte nane yağının tüm yararları ve kullanım için ipuçları.

İrritabl bağırsak sendromunu hafifletir

İrritabl bağırsak sendromu, ağır karın ağrısına ve midede rahatsız edici bir şişkinliğe neden olur. Sebepler ortasında alkol, kahve ve yağ üzere besinlerin yanı sıra gerilimin de temel bir rol oynadığı bilinmektedir.

Nane, bağırsak yolunun reseptörleri ve hudut uçları üzerinde güçlü bir ağrı kesici tesir ile ağrıyı dindirerek irritabl bağırsak sendromu belirtilerini hafifletir.

Kolit

Nane, kolit (bağırsak iltihabı) nedeniyle bağırsakta oluşan gazı maniler ve ağrıyı dindirir. Gaz giderici özelliği ile bağırsak gazı hacmini azaltır. Dış uygulamalar tesirli, pratik ve süratli bir tahlildir. Uçucu yağın bir seyreltici yağ içinde karın bölgesine, bağırsağın tarafını takip ederej saat istikametinde masaj yapılması tavsiye edilir.

Menstrüel krampları yatıştırır

Nnane bağırsak spazmlarını giderir, bu nedenle adet döngüsü ile ilgili problemleri çözmek için de yaygın olarak kullanılır. Bu hedefle, bir taşıyıcı yağda seyreltilmiş uçucu yağla karın bölgesine masaj yapılabilir.

Nane ayrıyeten güçlü ağrı kesici özelliklere sahiptir, ağrının başlangıcına karşı koyar.

Ağız kokusuyla savaşır

Nane, ağız kokusu durumunda en tesirli ilaçlardan biridir. Diş macunlarının, sakızların, gargaraların, şekerlerin ve ağız boşluğunu temizlemeye ve koku vermeye yönelik tüm eserlerin klasik aromasıdır. Bu uçucu yağ, direkt sindirime tesir ederek ağız kokusuna neden olan meselelerin bir kısmını güzelleştirir.

Baş ağrısını giderir

Baş ağrısının neden olduğu ağrıyı azaltmak için badem yağı, jojoba, aloe vera jeli üzere az ölçüde yağda seyreltilmiş nane esansiyel yağıyla şakaklara masaj yapılması önerilir. Çalışmalar, tesirlerin uygulamadan on dakika sonra fark edildiğini göstermiştir.

Mide bulantısını dindirir

Nanenin mide bulantısına karşı şaşırtan tesiri, yalnızca ağızdan (bir küp şeker yahut bir kaşık bal içinde) alınmasıyla değil, tıpkı vakitte soluma yoluyla da elde edilebilir. Otomobil tutması yaşayanlar, avuçlarının ortasına bir damla dökmek ve gerekirse koklamak için her vakit yanlarında bir şişe bulundurabilir. Çabucak rahatlama sağlar.

Aşırı ısıya karşı kullanılabilir

Nane esansiyel yağı fevkalâde bir canlandırıcıdır, havaya püskürtüldüğünde yüksek sıcaklıklara daha fazla dayanmaya yardımcı olur, soğutur ve en sıcak ve en boğucu günlerde rahatlama sağlar. Otomobiller, ofisler, otel odaları yahut kamp çadırları üzere kapalı yerlerde harikadır.

Böcekleri uzaklaştırır

Nane esansiyel yağı, eski vakitlerden beri böcekleri ve fareleri uzak tutmak için kullanılmıştır. Ssineklere, sivrisineklere, hamam böceklerine, karıncalara ve diğerl böceklere karşı tesirlidir. Yüzeylere püskürtülebilir ve başka haşere ilaçlarına nazaran güzeldir, uygun bir kokuya sahiptir ve sıhhate ziyanlı unsurlar içermez.

Cilt sıhhatini iyileştirir

Nane yağı cilt sıhhati için, bilhassa sivilceli ve yağlı ciltler için uygunlaştırıcı özelliklere sahiptir. Duştan çabucak sonra bitkisel yağda seyreltilerek masaj yapılması, hücre yenilenmesini takviyeler, yorgun ve yıpranmış cilde güç verir. Ayrıyeten selülite karşı uğraş eder. Dolaşımı güzelleştirir ve canlandırıcı tesiriyle selülite karşı koyar.

Saçları güçlendirir

Nane yağı, yağlı saçlar için uygundur. Şampuan yahut saç kremine birkaç damla (1 yahut 2) ekleyin. Baş derisindeki kaşıntı ve iltihabı azaltır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*