‘Sıradaki FTX’ Denilen Kripto Şirketi, FDIC ile Görüşüyor!

FTX çöküşünün ardından toparlanamadığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Silvergate için yeni bir rapor gündeme geldi. Bloomberg tarafından 7 Mart’ta yayınlanan bir rapora göre, başarısız kripto bankası Silvergate, ABD düzenleyicileriyle toparlanmanın yollarını araştırıyor. Bloomberg, 7 Mart’ta ABD’nin federal sigorta kurumu Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) yetkililerinin şirketi kurtarmanın yollarını yönetimle tartıştığını bildirdi. İşte detaylar…

Yetkililer kripto dostu şirket Silvergate’i ziyaret etti

Bloomberg, Federal Deposit Insurance Corp (FDIC) yetkililerinin, ABD Merkez Bankası’ndan (FED) yetki alarak geçen hafta Silvergate’in Kaliforniya’daki genel merkezini ziyaret ettiğini bildirdi. Silvergate, geçen hafta başlayan mali sorunlarını nasıl ele alacağına henüz karar vermedi. Bununla birlikte, rapora göre kripto dostu banka, likiditeyi yeniden kazanmak için kripto para birimi endüstrisindeki başka yerlerden yatırım isteyebilir. Bloomberg ayrıca, FDIC’nin müdahil olmasına rağmen, bankanın düzenleyicilerle daha fazla etkileşim kurmadan bir toparlanma sağlayabileceğini söyledi. Ne Silvergate ne de FDIC konu hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı.

Bloomberg bunun yerine şirkete aşina olan bir dizi kaynağa atıfta bulundu. Bloomberg’in kaynaklarından biri, FDIC müfettişlerinin geçen haftadan bu yana firmanın defterlerini ve kayıtlarını incelediklerini söyledi. Bununla birlikte, başka bir kaynak, mali çekişmeyle nasıl başa çıkacağına dair bir kararın henüz verilmediğini ve FDIC’nin katılımının, düzenleyicinin katkısı olmadan bir çözüme ulaşılamayacağını öne sürdüğünü söyledi.

Neler olmuştu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi 1 Mart’ta Silvergate, 10-K belgesini geciktireceğini bildirmek için SEC’e bir dosya sundu. Bu dosyalama ayrıca Silvergate’in Adalet Bakanlığı (DOJ) da dahil olmak üzere düzenleyicilerden gelen soruşturmalarla karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı. Bu soruşturmaların muhtemelen Silvergate’in Şubat ayında bildirildiği üzere FTX ve Alameda Research’ün geçen yılki çöküşündeki rolüyle ilgili olduğu düşünülmekte.

Silvergate ayrıca dosyalamasında “sürekli bir işletme olarak devam etme” kapasitesini değerlendirdiğini söyledi. Bu  durum da birçok kişinin istikrarı konusunda endişelenmesine yol açtı. Silvergate hisselerinin (SI) değeri, SEC başvurusunu takip eden günlerde hızla düştü. Şu anda hisse senedi, 1 Mart’taki 13.53 dolardan yüzde 61’den fazla düşüşle 5.21 dolar değerinde. Birkaç kripto şirketi Silvergate’in hizmetlerinden çekilirken, diğerleri firmaya minimum düzeyde maruz kaldığını bildirdi. Hafta sonu Silvergate, diğer hizmetleri açık tutarken Silvergate Exchange Network’ü (SEN) kapatacağını duyurdu.

Beyaz Saray, 6 Mart’ta Silvergate’in durumundan haberdar olduğunu söyledi. Bankanın mücadele eden birçok kripto şirketinden biri olduğunu kaydetti, ancak belirli bir yorum yapmayı reddetti. Gecikme duyurusundan sonraki 24 saat içinde Coinbase, Circle, Bitstamp, Galaxy Digital ve Paxos; Silvergate ile bireysel ortaklıklarının ölçeğini küçülttüklerini duyurdu. MicroStrategy, Binance ve Tether, bankaya yönelik herhangi bir maruziyetinin olmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir