Sologami: Hintli bayanın kendisiyle evlenmek istemesi tartışma yarattı

Sologami, yani bir kişinin kendisiyle evlenmesi Batı dünyasında son yıllarda görülen bir trend. Fakat artık Hindistan kıyılarına da ulaşmış durumda.

Kshama Bindu, Hindistan’ın batısındaki Gujarat eyaletinin Vadodara kentindeki bir tapınakta 11 Haziran’da yapılacak klasik bir merasimle dünyaevine girmeye hazırlanıyor.

Telefonda konuştuğumuz Kshama, düğün merasiminde kırmızı bir gelinlik giyeceğini, kınalı elleri ve narçiçeği pudralı saçlarıyla kutsal ateşin etrafında geleneklere uygun formda yedi sefer döneceğini söyledi.

Düğünden evvel de Hindistan adetlerine uygun halde müzik ve dansların yapılacağını belirtti.

Kshama, düğünden sonra da Goa’da iki haftalık bir balayına çıkmayı planlıyor.

Kshama Bindu’nun tüm düğün programında eksik olan tek bir şey var: Bir eş.

Zira Kshama biriyle değil “kendisiyle” evlenmeyi planlıyor. Bu evlilik gerçekleştiği takdirde Hindistan’ın bilinen birinci sologamisi olabilir.

24 yaşındaki sosyoloji öğrencisi ve blog müellifi Kshama, “Bir sürü insan bana çok cazip bir kısmet olduğumu söylüyorlar. Ben de onlara ben kendimin kısmetiyim diyorum” diye konuşuyor.

Kshama, kendisiyle evlenerek hayatını kendini keyifli etmeye adayacağını belirtiyor.

“İnsanın kendisiyle evlenmesi, gereksinimi olduğunda kendinin yanında olacağına kelam vermesi demek. Olabileceği en hoş ve en memnun kişi olmak uğruna kendini geliştirecek ve serpilmesini sağlayacak hayat usulünü seçmesi demek.

“Ben bu halde kendimi her tarafımla kabul etmeye kelam veriyorum. Bilhassa de ister fizikî, ister duygusal, isterse zihinsel olsun inkar ettiğim tüm zayıflıklarımı kabul ediyorum.

“Söylemeye çalıştığım şey şu: Ben kendimi her halimle, en nahoş taraflarımla bile seviyor ve kabul ediyorum.”

Kshama Bindu, ailesinin de kendisiyle evlenme kararına hürmet duyduğunu ve arkadaşlarıyla birlikte düğün merasimine katılacaklarını söylüyor.

Kişinin kendisiyle evlenmesi fikri yaklaşık 20 yıl kadar evvel tanınan Amerikan dizisi Sex and City’deki Carrie Bradshaw karakteri tarafından ortaya atılmıştı. Ancak doğal bu dizi bir güldürüydü.

O periyottan bu yana yüzlerce kişi, çoğunlukla da bekar bayanlar, kendileriyle evlenmeye karar verdi.

Hatta 33 yaşındaki bir Brezilyalı model, kendisiyle evlendikten üç ay sonra kendisinden boşanma kararı aldı.

“DÜNYAYA YALNIZ GELDİNİZ, YALNIZ GİDECEKSİNİZ”

Lakin Hindistan’da bu çeşit kıssalara pek rastlanmıyor. Bu nedenle de Kshama Bindu’nun düğünü ülkede en çok konuşulan bahislerden biri.

Görüştüğüm bir psikiyatr, sologaminin temsil ettiği fikir ve hayat stili karşısında şaşkınlığa düşmüş üzereydi.

Dr Savita Malhotra “Bu bana çok tuhaf geldi,” dedi. “Herkes kendini sever. Ancak kendinizi sevdiğinizi göstermek için dışsal bir katman yaratmazsınız. Bu içimizde esasen vardır. Evlilik dediğiniz şey ise iki farklı insanın bir ortaya gelmesidir.”

Kshama’nın düğünü toplumsal medyada da hararetle tartışılıyor.

Twitter’da bir bayan “Madem diğeri yok evliliğe ne gerek var?” görüşünü savunurken, bir oburu de Kshama’nın aile yapısının getirdiği sorumluluklardan kaçmaya çalıştığını ileri sürdü.

Kimileri işi daha da ileri götürerek sologamiyi “kronik narsisizm” olarak niteledi.

Kshama Bindu ise tüm tenkitlere tek bir karşılık veriyor:

“Kiminle evleneceğime yalnızca ben karar veririm. Bu bir erkek de olabilir, bir bayan da, kendim de. Ben kendimle evlenerek sologamiyi olağanlaştırmak istiyorum.

“İnsanlara bu dünyaya yalnız geldiniz ve yalnız gideceksiniz demek istiyorum. O vakit kendinizden daha çok kimi sevebilirsiniz ki? Düşerseniz sizi kaldıracak tek bir kişi var, o da sizsiniz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*