Türkgözü Gümrük Kapısı 2 aylık ortanın akabinde açıldı

Ardahan’daki Türkgözü Gümrük Kapısı, 2 aylık mühlet için modernizasyon çalışmaları nedeni ile kapalı tutuluyordu.

Türkiye’yi Gürcistan’a bağlayan en değerli hudut kapılarından olan  Türkgözü Gümrük Kapısı, tekrar yaya ve araç geçişine açıldı.

Sınır kapısı teknolojik imkanlara kavuştu

Çift giriş çıkışlı gümrük binalarının yanı sıra, restoran, satış mağazası ile işçi lojmanlarının da yer alacağı Türkgözü Gümrük Kapısı, son teknolojik imkanlarla donatılıyor.

100 milyon liralık ödenek ayrıldı

İHA’nın haberine nazaran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 100 milyon liralık ödenek ayırdığı hudut kapısında 2021’de başlatılan inşaat çalışmaları devam ediyor.

Sınır kapısı açıldı, tır yoğunluğu başladı

Sınır kapısının araç geçişine açılmasıyla birlikte tır yoğunluğu da oluşmaya başladı. Yaklaşık 3 kilometrelik kuyruk oluşurken, şoförler de bekleyişini sürdürüyor.

“Çalışmalar sürüyor”

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Lideri Çetin Demirci, yaptığı açıklamada Türkgözü Gümrük Kapısı’nın çalışmaların sürdüğünü,  tamamlandığında ise Türkiye’nin en çağdaş kapılarından biri olacağını söyledi.

Demirci, “Tükgözü Gümrük Kapısı’nda modernizasyon çalışmaları 2021’in Ekim ayında başladı. Daha sonradan 2 aylık süreksiz bir kapanma süreci yaşandı. 26 Haziran’da gümrük kapısı yine tır trafiğine açıldı. Ancak modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Tamamlandığında Türkiye’nin en çağdaş kapılarından biri olacak. Başta araç tanıma sistemi olmak üzere yolcu tanıma sistemi, X-Ray aygıtları ile son sistem teknoloji ile donatılacak bir gümrük kapısı hüviyetini alacak. Çift giriş çıkışlı kapı, yaya ve araç trafiğine de açık olacak. Modernizasyon çalışmaları büsbütün bittikten sonra Türkgözü Gümrük Kapısı Türkiye’nin Orta Asya’ya açılan çağdaş bir yüzü olacak.” dedi.

“Ulgar Dağı tüneli projesinin bitişi bekleniyor”

Posof Belediye Lideri Cahit Ulgar da hudut kapılarının bölgeye katkıda bulunan, ticari manada bir kadro faaliyetlerin yapılmasında kıymetli noktalar olduğunu belirterek “Türkgözü Gümrük Kapısı’nda modernize çalışmasının tamamlanmasıyla kapasitesinin daha çok artacağı, bölgeye, yerele ve ülkemize değerli katkılar sunacağı kanaatindeyim. İsmi üzere Türk gözü, Türk’ün gözü ve bu kapının Türkiye’ye yakışır olması gerekiyordu. Kapalı olan süreç içerisinde bölge halkı da kapının varlığının değerini anlamış oldu. Ulgar Dağı tüneli projesinin bitişi gümrük kapımıza çok önemli manada anlam katacaktır.” biçiminde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*