Ünlü psikiyatr Prof. Dr. Özcan Köknel son seyahatine uğurlandı

Psikiyatrinin ‘yaşayan arşivi’ olarak anılan Prof. Dr. Özcan Köknel (94), mezunu olduğu ve yıllarca Psikiyatri Anabilim Kolu Lideri olarak binlerce hekim yetiştirdiği İstanbul Tıp Fakültesi’nden son seyahatine uğurlandı.

İstanbul Tıp Fakültesi Prof. Dr. Aziz Sancar Amfisi’nde düzenlenen anma merasimine kendisi üzere tabip olan kızı Prof. Dr. Gül Köknel Talu, Ortopedi Uzmanı damadı Prof. Dr. Ufuk Talu, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, öğrencisi ve şimdiki Psikiyatri Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Raşit Tükel’in yanı sıra pek çok tıp öğrencisi ve öğretim üyesi katıldı.

Burada düzenlenen anma merasiminin akabinde Prof. Dr. Köknel’in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda kılınan öğlen namazının akabinde toprağa verildi. 

“ONU TANIYAN HERKESE AYDINLIK SAÇTI”

Köknel’in kızı Prof. Dr. Gül Köknel Talu, duygusal bir konuşma yaparak şunları söyledi:

“Ben babamı kaybettim, acım tarifsiz olağan ki. Lakin topluluğumuz çok değerli bir hocasını kaybetti. Son kitabı ‘Bilginin Aynasında’ için kendi kaleme aldığı biçimiyle onun ağzından aydınlığı anlatmak isterim. Orada şöyle yazmıştı: ‘Cumhuriyetin 10’uncu yılında 5 yaşımdaydım. Babam, vazifesi nedeniyle Zile’deydi. Zile, elektriği, suyu olmayan, meskenleri kerpiç bir yerdi. Cumhuriyetin 10’uncu yıl kutlamaları sırasında bir anda kapkaranlık Zile, içinde lamba yanan tak-ı zaferler ile aydınlandı. Aileme, bu nedir diye sordum. Cumhuriyet dediler. Demek ki Cumhuriyet, aydınlıkmış dedim. Cumhuriyet’in 5 yaşında aldığım aydınlığı, yaşımla, bilgimle birlikte; hayatım boyunca ışığım oldu.’ O, bizler üzere, onu tanıyan herkese aydınlık saçtı. Artık tüm ışıklar onun olsun.”

“FAKÜLTEMİZ BUGÜN İKİ KAYIP VERDİ”

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek ise “Özcan Hocamız gerçekten kendi hayat mühleti içerisine epeyce ağır emek ve topluma büyük katkı sağlamış mümtaz şahsiyetlerden birisiydi. Özgeçmişini okuyunca ve onunla çalışma fırsatı bulunca bunu çok daha uygun anlıyorsunuz. Ben 1984 yılıydı, birinci sınıftayken Davranış Bilimleri dersine girmiştim. Gerçekten ders anlatma formundan, daha birinci sınıf talebesi olmama karşın çok etkilenmiştim. Bugün bir öteki kaybımız da Cüneyt Arkın oldu. O da bizim fakültemiz mezunu. Büyüklerimizi bu halde âlâ anmamız ve uygun yad etmemiz gerekiyor. Nitekim de bu manada Özcan Hocamızı da yeterli bir biçimde anmaktan da memnun ve gururluyuz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*