Yediiklim Yayınevi’nin sahibi Münir Çelik konuştu: 20 tane soru birebir telaffuzları temelsiz

Yediiklim Yayıncılık, Kamu İşçi Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) soruların sızdırıldığı tezleriyle tartışmaların odağı oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde Yediiklim Yayınevi yetkilileri, Ankara Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi’nde (OSTİM) bulunan merkez binaları önünde haklarındaki argümanlara cevap verdi.

Yediiklim Eğitim Bilgisayar Limited Şirketinin sahibi Çelik, birebir tıpkı olduğu söylenen sorular ile ilgili savların temelsiz olduğunu, başka tüm yayınevleri ile tıpkı tekniği kullanarak sorular hazırladıklarını belirterek, “Ülkemizin gündemini son 3 gündür meşgul eden KPSS soruları çalındı, sızdırıldı, alındı üzere durumlarla kamuoyu çokça meşgul olmuştur. Biz ÖSYM’nin yaptığı imtihanlara mevzu, soru, yaprak test, Türkiye geneli deneme hazırlamaktayız. ÖSYM’nin 120 tane genel kültürden soracağı soruya hocalarımız, ÖSYM geçmiş yıllarda ne sormuş, hangi mevzulara tartı vermiş, önümüzdeki yıl hangi hususları sorabilir diyerek beyin jimnastiği yapıyoruz ve soruları hazırlıyoruz. Bu sorular geçmiş yıllardaki sorulardan esinlenerek hazırlanmaktadır” dedi.

“Bu sorular rastgele bir bireye özel olarak hazırlanan sorular değildir”

“Gündemde bulunan sorular kimseye özel olarak hazırlanmış sorular değildir” diyen Çelik, “Bunlar Türkiye’nin her vilayetine gönderilen ve herkese açık olan sorular. Dileyen istediği halde bu deneme imtihanlarına girebilir. Rastgele bir bireye özel olarak hazırlanan sorular değildir. Kitaplarımızı isteyen herkes bütün kitabevlerinden ve internet sitelerinden alabilir. Zımnî gizli hiçbir şey yoktur. 2003 yılından beri bu firma bu işi yapmaktadır. Birçok öteki yayınevleri üzere bu işi yapmaktayız. Toplumsal medyada dolaşan 20 tane noktası, virgülüne kadar tıpkı denilen telaffuzlar asılsızdır” diye konuştu.

Devlet Denetleme Heyeti ile bahisle ilgili görüştüklerini aktaran Çelik, olayda kendilerinin mağdur olduğunu savundu.

“Bir tane sorunun denk gelmesi pek hayatın akışında olan bir durumdur”

Yediiklim Yayıncılık bünyesinde matematik öğretmeni olan Mehmet Bilge Yıldız ise, yüzlerce soru içerisinden birkaç adedinin misal olmasının hayatın akışına uygun olduğunu tabir ederek şunları söyledi:

”Biz soruları, ÖSYM’nin geçmiş yıllarda yaptığı imtihanlara bakarak onlara paralel olarak hazırlamaktayız. Bu soruyu herkes açıp bakabilir. 2015 yılında ÖSYM’nin yaptığı imtihan şu anda ÖSYM’nin sitesinde bulunuyor. LYS 3. Soru, bu soru. O sorunun çok gibisi yalnızca sayıları farklı olan bir sorudur, benim yazdığım soru. Özel bir soru üslubu değildir. İsteyen herkes bakabilir. Matematik bilen herkes bunu anlayacaktır. Biz bunun üzere yüzlerce hazırlıyoruz. Bir adedinin denk gelmesi pek hayatın akışında olan bir durumdur. Bu üslup sorular birçok yayınevinde mevcuttur. Öteki bizim birebir sorumuz hiçbir imtihanda yoktur.”

“Mağdur olanın belirlenmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum”

Yayınevinde tarih öğretmenliği yapan ve tarih sorularını hazırlayan Ahmet Uğur Karakuza, Ulusal Eğitim Bakanlığının yayınlarından yararlandıklarını, soruları alarak revize ettiklerini belirterek, tüm soruların açık olduğunu, herkesin görebileceği ortamlarda bulunduğunu vurguladı.

Karakuzu, ”Birincisi bilhassa Twitter’da geçen yanlış ekran fotoğraflarından, 20 sorunun 20’si de Yediiklim Türkiye geneli deneme imtihanından çıktı denilmektedir. Bu türlü bir durum kelam konusu değildir. Bizim tarih imtihanında misal 2-3 sorumuz var. Bu sorular Yediiklim Youtube kanalında, Ulusal Eğitimin kaynaklarından yararlanılarak bütün öğrenciler yararlansın diye yayınladığım sorulardır. Yayınladığım görüntüde da şu cümleleri kullandım; ’ÖSYM, MEB’i sever. Bunlar, MEB kitaplarından esinlendiğim sorular.’ Ben bu görüntüyü mayıs ayında yayınladım. O denli el altından kimseye vermedim. Yediiklim’e kayıt olmaya da gerek yok, Youtube’ya giren herkes bu görüntüyü izleyebilir. Bu bizim deneme imtihanımızda değil. Benim kendi gönlümden kopan küçük deneme serimdir. Esasen en çok oradan soru geliyor, zira kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Ahmet Karakuza 20 soruyu nasıl yakalar. Evet yakalarım ancak 20 soruyu değil. Benim o denli bir yeteneğim yok. Biz MEB kitabındaki soruyu aldık, yüzde 20 revize ettik ve mayıs ayında Yediiklim Youtube kanalında herkese açık bir formda koyduk. Bu görüntüyü 11 bin kişi izlemiş. Kim izledi ben de bilmiyorum. Bu sorular imtihanda çıktı diye benim ne üzere bir arka niyetim olabilir. MEB kitabından esinlenip soru yazdım ve bu sorular da ÖSYM tarafından kullanıldı. Burada nitekim mağdur olanın belirlenmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” tabirlerini kullandı.

“Yayınladığımız soruların ne kadar isabetli olduğunu ortaya koymaktadır”

Yediiklim Yayınevi’nin avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük yaşanan olaylarla ilgili şu tabirleri kullandı:

”Yargısal süreç farklı, Devlet Denetleme Şurasının (DDK) yapacağı idari soruşturma ya da sayın Cumhurbaşkanı’na vereceği rapor başka, bunlar büsbütün birbirinden bağımsız. Bir başka konu KPSS’nin iptali ile ilgili. ÖSYM’nin yeni atanan lideri iptal münasebetlerini söylerken, ’Sorularımızın ÖSYM’nin geçmişine ve geleneklerine yakışmayacak halde diğer bir yayınevinin soru kitapçığında yer alan sorulardan oluşması kabul edilemez’ üzere bir cümle kullandı. Yaşanan bu olaylar bizim daha evvelden yayınladığımız soruların ne kadar isabetli olduğunu ortaya koymaktadır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*