Yeni Şafak yazarı Yılmaz: Artan petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde enflasyona olumsuz etki edecek sonuçlar doğurabiir

Yeni Şafak yazarı Levent Yılmaz, “Akaryakıt fiyatlarındaki artış TÜFE sepetini sadece doğrudan değil aynı zamanda dolaylı olarak da etkiliyor. Örneğin üretilen bir ürünün üretildiği yerden satılacağı yere transferindeki lojistik maliyet doğrudan akaryakıt fiyatlarından etkileniyor. Yani ürünün üretim fiyatı sabit kalsa bile artan lojistik maliyet ürünün nihai satış fiyatının artmasına neden olabiliyor. Hâl böyle olunca artan petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde enflasyona olumsuz etki edecek sonuçlar doğuracağını ifade edebiliriz.” görüşünü savundu. 

Yılmaz yazısında, “Son dönemde azalan enerji fiyatları ve bu fiyatların azalmasına bağlı olarak görece gerileyen akaryakıt fiyatları ulaştırma grubundaki artışların sınırlı olmasına hatta bazı aylarda negatife dönmesine imkan tanıyordu. Ancak önümüzdeki dönem için bu beklentiyi askıya alabilecek önemli iki risk ile karşı karşıyayız. İlki OPEC+ ülkelerinin aldığı petrol üretim kısıntısı kararı, ikincisi de kur tarafındaki gelişmeler.” ifadesini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir