Yeni yatırım aracı: İkinci el lüks saatler

Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet gibi pahalı saatlerin ikinci el pazarında S&P 500 Endeksi’nden daha fazla getiri sağladığını açıklandı.

Boston Consulting Group’un araştırmasına göre, ikinci el lüks saat satışları 2021 yılında rekor kırdı. Sadece ABD’de 22 milyar dolarlık ikinci el saat satışı yapıldı.

Boston Consulting Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, lüks saat markalarının ikinci el satışlarında ciddi bir artış yaşandı. Araştırmaya göre, 2021 yılında, ABD’de 22 milyar dolarlık ikinci el saat satışı yapıldı.

ORTALAMA YÜZDE 20 DEĞER KAZANDI

Araştırmada, Rolex, Patek Philippe veya Audemars Piguet gibi lüks saat markalarının son beş yılda ortalama yüzde 20 değer kazandığı bilgisine yer verildi.

Lüks saatlere özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği ve çoğunlukla internet üzerinden satın alındığı bildirildi.

Boston Consulting Group’un (BCG) yeni bir raporu, Ağustos 2018’den bu yana “üç büyüklere” dahil saatlerin ortalama yıllık getirisinin %20 olduğunu gösteriyor. Bu oran aynı dönemde ABD borsalarında S&P 500 Endeksi’nin yıllık ortalaması olan %8’in çok üzerinde.

SOSYAL MEDYA SAAT KOLEKSİYONCULUĞUNU ARTIRDI

BCG raporunda ayrıca, F.P. Journe, H. Moser & Cie ve De Bethune gibi “bağımsız” markaların saat koleksiyonlarının da aynı dönemde %15 getiri sağladığını tespit etti.

Sosyal medyanın yaygınlaşması da saat koleksiyonculuğu dünyasına daha fazla kitleleri ve genç meraklıları çekti. Instagram ve TikTok gibi mecralardan etkilenen alıcılarınsa internet üzerinden ikinci el pazarına erişmesi daha kolay. Raporda, “Çevrimiçi satışlar halihazırda açık artırma ve mağaza satışlarını aşıyor. 2026 yılına kadar ikinci el lüks saat pazarının %60’ına yakınını oluşturacak bir yörüngedeler” denildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir